Sağlık

A Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir? Vücutta bulunması gereken oranda vitaminin olması sağlıklı bir yaşam için en önemli ayrıntıdır. Hastalıklarla mücadele edebilmek ve daha kaliteli bir yaşam sürebilmek için vitamin eksikliğinin en az seviyede olması hatta eksikliğin olmaması gerekir.

A Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir? Vitaminin insan yaşamını doğrudan etkilemesi ve sağlıklı yaşama giden yolu belirlemesinden dolayı tüketilen gıdaların içerikleri oldukça önemlidir. Hangi gıda da hangi vitaminin yer aldığını bilmek ve buna göre tüketmek daha doğru olacaktır.

A Vitamini Nedir?

Bağışıklık sistemini istenilen düzeyde tutmak ve hastalıklara karşı direnci arttırmak için A vitamini oldukça önemlidir. Eksiliğinden dolayı oldukça sorunlu haller yaşanmasına sebep olabilecek A vitamini nedir? Ne işe yarar. Öncelikle A vitamini yağda çözülebilme yetisine sahip antioksidanlardandır. Bağışıklık sistemini de yüksek oranda destekleme özelliğine de sahiptir. Bitkisel ve hayvansal gıdaların içeriğinde yer almasından dolayı her iki türde ki gıda tüketiminde A vitaminine erişim sağlanabilir. Daha iyi bir yaşama erişme noktasında önemli yere sahip olması da artı yönünü ortaya koyuyor.

A vitamini özellikle renkli sebzelerde ve renkli meyvelerde bulunmaktadır. Hayvansal gıdalardan da karaciğer ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. A vitamini yiyecekleri listesinde başı karaciğer ve böbrek çekerken balıkta da oldukça yoğun biçimde bulunmaktadır.

A vitamininin en fazla bulunduğu gıdalar arasında yumurta sarısı, sakatatlar ve de süt ürünleri yer almaktadır. Hem hayvansal hem de bitkisel ürünlerden dengeli şekilde vücuda almak daha faydalı olacaktır.

A Vitamini Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Bünyeden bünyeye ve cinsiyetten cinsiyete değişen A vitamini gereksinimi kadınlarda günlük olarak 800 mg’dır. Bu oran erkeklerde ise 1000 mg seviyelerindedir. Günlük olarak belirlenen oranda vücudun alması gereken A vitamini faydaları listesi şu şekildedir;

  • Başta enfeksiyon olmak üzere birçok hastalığa karşı direnç gösterme özelliğine sahiptir.
  • Kemiklerin hem gelişmesini hem de güçlenmesini doğrudan etkilemektedir.
  • Hücre fonksiyonlarında düzenleme özelliğini ortaya koyarak üreme de hızlı artış sağlamaktadır.
  • Cilt parlaklığının artması noktasında önemli göreve sahip olan A vitamini aynı zamanda yumuşak cilt oluşumunu da doğrudan etkilemektedir.
  • Görme noktasında önemli yere sahip olmasından dolayı günlük gereken oranda A vitamini alınmalıdır. Son derece riskli olan gece körlüğü riskini de ciddi oranda azaltma özelliğine sahiptir.
  • Bağışıklık sisteminin beklenen seviyelere gelmesini ve güçlenmesini sağlamaktadır.
  • Hem mide hem karaciğer hem de idrar yollarının korunmasında önemli görevlere sahiptir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu