Sağlık

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Akdeniz beslenme tarzının en çok kullanılan besinlerin başında gelen zeytinyağının çok fazla faydası bulunmaktadır.

İçerisinde çeşitli vitaminleri ve mineralleri barındıran zeytinyağı, dünyanın en sağlıklı sıvı yağı olarak kabul edilmektedir. Kolesterol ve karbonhidratı içerisinde bulundurmayan zeytinyağı, özellikle kilo verdirme, tansiyonu düzenleme gibi çeşitli faydaları bulunmaktadır. Sağlık açısından zeytinyağı içmek ise son derece faydalıdır. İşte zeytinyağının faydaları nelerdir sorusunun cevabı!

Zeytinyağının Faydaları

Kalp hastalıklarından korur: Kalp hastalıkları bilindiği gibi, en çok ölüme yol açan hastalıklardan biridir. Natürel sızma yağları, iltihapları azaltmakta ve aynı zamanda kolesterolü düşürmektedir. Düzenli olarak yemeklerde zeytinyağı tüketen kişiler tansiyon, kolesterol ya da inme gibi rahatsızlıklara yakalanma riski son derece düşük olmaktadır.

Felci azaltmaktadır: Bir kan pıhtısının beyne giden kan akışını bozması, felce yol açmaktadır. Ve bununla beraber kalp hastalıklarından sonra en çok ölüme yol açan hastalıkların başında gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre, zeytinyağı kullanan kişilerin inme rahatsızlığına yakalanma ihtimali son derece düşüktür.

Kansere Bile İyi Geliyor

İltihaplamayı önler: Obezite, kalp rahatsızlıkları, kanser, kronik iltihaplar gibi çeşitli pek çok rahatsızlığı önleyen en önemli besinlerin başında zeytinyağı gelmektedir. Zeytinyağı adeta iltihap giderici bir besin gibi görülmektedir. Bu rahatsızlıklardaki zararlı bakteriler zeytinyağı tarafından yok edilmektedir.

Kilo verdirir: Zeytinyağlı beslenme, kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre, 70000’den fazla kişi zeytinyağı tüketmiştir. Bu kişiler üzerinde yapılan deneyin sonuçlarına göre, kilo alımı ve zeytinyağı arasında hiçbir bağlantı bulunamamıştır.  Bundan da zeytinyağının kilo aldırmadığı sonucuna ulaşabiliriz:

Zeytinyağı ve kanser ilişkisi: Kanser, dünyada en sık görülen hastalıklardan biridir. Zeytinyağı kulanan ülkelerde kansere yakalanma riski, diğer ülkelerde göre çok daha azdır. Zeytinyağının içerisinde antioksidanlar, kanserle savaşmaktadır. Bu da vücudu kansere karşı korumaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu