Yaşam

Üzümün Faydaları

Üzümün Faydaları

Üzümün faydaları saymakla bitmez, özellikle yaz gelimi ile tüketimi artacak olan üzümün faydalarını biraz görelim.

Üzüm içeriğinde bulunan salya arttıran asit türleri sayesinde sindirime yardımcıdır. Salyamızdaki pityalin enziminin oranını ve salgısını arttırarak ağzımızdaki sindirime yardımcı olur bu enzimler üzümdeki asitlerle birleşince ağızdaki sindirim başlamış olur. Bu sayede metabolizma sorunu yaşayan kişiler için birebirdir.

Vücudumuzdaki kötü huylu kolesterolün yani LDL oranın düşürülmesinde üzümün gerçekten büyük bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle kabuğu ile birlikte tüketirseniz, üzüm damarlarınızdaki sertliği engelleyecek ve aynı zamanda LDL yi de azaltacak bu şekilde kalp hastalıklarına çare olacaktır. Bunlarla beraber kalp ritmi bozukluğuna karşı iyi gelen üzümün, günde bir bağ tüketimi halinde riskleri neredeyse yarı yarıya oranda azalttığı biliniyor.

Ve tüm bunlarla beraber üzümün çekirdeğinde bulunan OPC diğer meyvelerden daha yüksek oranda antioksidan özelliğine sahip. Bu şekilde hücre solunumunuz düzeliyor yorgunluk hatta cilt problemlerinde bile üzüm çekirdeğinin sizlere faydası kesin olarak dokunuyor. Kısacası günde bir bağ üzüm sizi hem kalp hastalıkları, hem sindirim hemde cilt olarak daha da düzene sokacak.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu