Teknoloji

Türkiye’de İnternet Kullanımı 2014’te Yüzde 50’yi Aştı

Son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte dünyanın pek çok ülkesinde günlük yaşamın temel parçaları arasında teknolojik gelişmelerin ve cihazların yer almasına neden oluyor. Bu durumda özellikle insanların bulundukları yerden internete erişim sağlayabilmelerine olanak sağlamasına imkan verdiğinden internet kullanımı da dünyanın pek çok ülkesinde her geçen gün katlanarak, büyük bir hız ile artmaya devam ediyor.

Türkiye'de İnternet Kullanımı 2014'te Yüzde 50’yi Aştı
Türkiye’de İnternet Kullanımı 2014’te Yüzde 50’yi Aştı

Bu durum dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de aynı boyutta büyük bir hız ile gelişmeye ve çok daha yaygın bir kullanım oranlarına ulaşmasına neden oluyor. Bu gelişimin devam ediyor olması sayesinde içerisinde bulunduğumuz 2014 yılının geride kalan sürecinde Türkiye genelinde bilgisayar ve internet kullanım oranları 2014 yılında yüzde 50 oranını geçti.

Türkiye'de İnternet Kullanımı 2014'te Yüzde 50’yi Aştı
Türkiye’de İnternet Kullanımı 2014’te Yüzde 50’yi Aştı

Düzenli İnternet Kullanımı da Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) bünyesinde bulunan Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması 2014 yılı verilerine göre 16 ila 74 yaş arası grubunda bulunan bireylerde bilgisayar kullanım oranı yüzde 49.9 düzeyinde iken yüzde 53.5 oranına ulaştı. Aynı yaş grubu için internet kullanım oranlarında belirlenmiş olan yüzde 48.9 oranından yüzde 53.8 oranına ulaştı.

Bunun dışında da Türkiye genelinde düzenli internet kullanım oranlarında da yüksek oranlarda artış yaşanıyor. İnternet 2014 yılı içerisinde ilk üç ayda hemen hemen her gün veya haftada bir kez 16 ila 74 yaş grubu düzenli kullanıcıları oranı geçtiğimiz yıla yüzde 39.5 düzeyinden yüzde 44.9 oranına çıktı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu