Diyet

Sağlıklı Beslenme İçin Bilinmesi Gerekenler

Sağlıklı Beslenme İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Sağlıklı beslenme, insan hayatının devamlılığı, vücudun daha uzun süre ayakta durabilmesi için gerekli olan gıdaların devamlı ve sürekli olarak tüketilmesidir.

Sağlıklı Beslenme İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? Sağlıklı beslenme için İnsanın kendini iyi hissetmesi ve enerjik olabilmesi için bütün besin gruplarından devamlı ve düzenli olarak tüketmesi gerekir. Nasıl ki bir fabrika üretim yapabilmek ve çalışanların verimini artırıp, kaliteli hizmet verebilmek için hammaddeye ihtiyaç duyarsa vücudumuzun da uzun ömürlü ve sağlıklı olabilmesi için protein, karbonhidrat, mineral ve yağlardan oluşan bu dörtlü hammaddeye ihtiyaç hisseder. Karbonhidratlar pirinç bulgur makarna gibi tahıllarda, mineraller; sebze ve meyvelerde, protein ise et, süt ve yumurtada bulunur. Yağlar ise A,D ve E gibi vitaminler içerir ve vücudun yenilenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Dengeli Ve Düzenli Beslenmenin Önemi

İnsan vücudunda beyin ve sinir hücresi hariç dakikada on milyon hücre ölümü gerçekleşirken bir kadar da yenilenme olur. Sağlıksız ve yetersiz beslenme de ihtiyacı olan yakıtı alamayan yenilenme sistemi görevini yerine getiremez. Hücrelilerde yenilenme olmadığı zaman cilt canlılığını kaybeder ve vücut hastalıklara açık hale gelir.

Vücudumuzun kontrol ve komuta merkezi beyindir. Öncelikle beyin merkezinin sağlıklı olabilmesi ve vücudumuzun idaresini güçlü bir şekilde yönetebilmesi için güne protein bakımından zengin bir kahvaltı ile başlamak gerekir. Gece boyu gıda alımı olmadığı için enerjisi bitmiş olan beyni şarjı tükenmiş telefonun şarj olması gibi kahvaltı ile şarj etmeliyiz. Sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlayan bedenimiz erzakını yanına almış asker gibi güne güçlü bir şekilde başlamış olur. Devam eden gün içerisinde öğle yemeği kahvaltıdan sonra ikinci ve güçlü olması gereken bir öğündür. Devamında ise yorulan ve dinlenmek isteyen vücudumuz akşam yemeklerinin hafif olmasını ister. Hafif yenen ve erken yenen akşam yemeği şişmanlık ve mide hastalıkları için önemli bir yere sahiptir.

Sağlıklı Beden İçin: Su

Yüzde yetmişi su olan vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından biri de su içmektir. Bir taraftan sağlıklı ve düzenli beslenirken bir taraftan da vücudumuzdaki iç temizliği, toksin ve ödemin dışarı atılması için gün içeresinde iki litreye yakın su yudumlanarak ve oturarak içilmelidir. Ayakta içilen su direk idrar kesesine iner ve vücut su ihtiyacını karşılayamadığı gibi bu şekilde içilen su mide hastalıklarına sebep olur.

Dengeli ve sağlıklı beslenmek, kaliteli ve mutlu bir yaşamın sırrı düzenli beslenmek kaliteli uyku, alkol sigara, hazır gıda ve gazlı içeceklerden uzak durmaktan geçer. Yağı, suyu, mazotu tam olan bir araba nasıl yollara hâkim olursa, Protein, mineral, karbonhidrat ve yağ bakımından düzenli ve dengeli beslenen bedenimizde hayata hâkim olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu