Sağlık

Oruçluyken Ağız Kokusunu Önlemenin 4 Yolu

Oruçluyken Ağız Kokusunu Önlemenin 4 Yolu

Oruçluyken çoğu kişide ağız kokusu meydana gelmektedir ve birçok kişi ne yazık ki bu durumu nasıl önleyebileceğini bilememektedir. Özellikle yemek yemediğimiz ve su içmediğimiz için ağızda oluşan bakteriler kokuya neden olurlar. Oluşan ağız kokusunu önleyebilmek için birçok yöntem mevcuttur. İşte oruçluyken ağız kokusunu önlemenin 5 yolu:

1)Dişlerinizi Mutlaka Fırçalayın

Ağzınızda oluşan bakteriler ve yemeklerden kalan artıklar ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu nedenle sahurdan sonra ve iftardan sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamanız ve hatta diş ipi kullanmanız gereklidir. Bunları yaptığınızda ağız kokusu probleminizden kurtulduğunuzu göreceksiniz. Ayrıca dilinizi de temizlemeniz ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

2)Soğuk Gıdalardan Uzaklaşın

Özellikle yaz aylarında ve sıcak havalarda soğuk içecekler ve gıdalar tüketmeye özen gösteririz. Ancak bu ağız kokusunun artmasına sebep olacaktır. Soğuk su, meyve suyu ve diğer soğuk içecekler ağız kokusunu arttıran gıdalardır. Bu nedenle soğuk gıdalar tüketirken aşırıya kaçmamalı mümkünse ılık ya da hafif soğuk içecekler tercih etmeliyiz.

3)Sahurda Yedikleriniz Önemlidir

Sahurda yediğiniz yiyecekler de ertesi gün ağız kokusu oluşmasına sebep olabilmektedir. Sahurlarda normal yemek değil genellikle kahvaltılık tarzda gıdalar tüketilir. Fakat yine de kahvaltılık tarzda gıdalar tüketilirken sucuk gibi baharatlı ve sarmısaklı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bu tarz yiyecekler ertesi gün ağız kokusu sorununa yol açacaktır.

4)Bitki Çayları Tüketin

İftar ve sahur yaparken bitki çayları tüketirseniz bu ağız kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Nane limon, papatya çayı ve diğer bitki çaylarını bol bol tüketin. Bu sizin ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu