Eğitim & Kurs

Okul Başarısını Artırmaya Yardımcı Olan 7 Madde 

Okul Başarısını Artırmaya Yardımcı Olan 7 Madde nedir? Okul başarısını doğrudan artıran etkenler beslenme ve günlük alışkanlıklarla ilgilidir. Hareket ve beslenme yanında çevresel etkenlere de bakılabilir.

Okul başarısını artıran etkenler biyolojik açıdan sağlıklı bir süreçle mümkün olabilecektir. Fiziksel etkenler ruhsal durumu da etkilediğinden özellikle çocuklarda beslenme ekstra önem kazanacaktır.

1-Her Gün Meyve

Enerjiyi sağlıklı yerden alacağınız meyveleri çocuklarınız için es geçmeden vermelisiniz. Okul çantasında, spor etkinliklerine giderken yanında bir iki tane meyve bulundurabilirsiniz. Düzenli posa atıldığında kan şekeri ve zihinsel faaliyetler dengede kalabilir. Meyve sularından doğal olanlar dışı kaçınmanız önerilir. Mümkünse kendiniz sıkmalısınız.

2-Sabah Öğünü Atlanmamalı

Kahvaltı öğünü çocuklarda okul başarısı için en önemli konudur. Güne enerji dolu başlayan çocuklar derslerine daha çok odaklanabilir. Yumurtalı kahvaltı yaptırdığınızda kilo kontrolünü de sağlamış olursunuz. Hafıza güçlendirici etkisi olduğu da bilinmektedir.

  • Süt ürünlerini kahvaltıda ve gece yatarken tüketmelerini sağlamalısınız. Büyüme ve gelişimlerine önemli destek veren bu durum, genel başarıyı destekler.
  • Kırmızı et, balık eti haftalık düzenli tüketilmelidir. Okul çağında zihin gelişiminde önemli katkısı olduğu bilinmektedir.

3-Doğru Atıştırmalıklar Bulunmalı

Paket ürünleri çocuklarda zeka gelişimi ve odaklanma konularında zararlı olabilmektedir. Şekerli içecekler, şekerin kendisinden kaynaklanan zararlarıyla bilinmektedir. Zihinsel olarak doğru atıştırmalıklara çocuğunuzu alıştırmalısınız. Çerezler hem güzel hem de sağlıklı yiyeceklerdir. Bu ürünleri kullanarak şekersiz tatlılar kullanabilirsiniz.

4-Ders Başarısında Spor Alışkanlıkları

Spor yapan çocukların okulda başarılı olma olasılıkları daha çoğalmaktadır. Genel bir disiplin kazanmaları adına fiziksel farkındalık, kendine saygı gösterme gibi açılardan önemli bir durum vardır.

5-Düzenli Okul Çalışması

Beslenme ve sporla belirli bir rutin oluşmasının yanında düzenli olarak okuldaki dersler tekrar edilmelidir. Neyi anlamadığını bilen çocuklar okulda daha başarılı olabilmektedir.  Çocuklarda kendini doğrudan ifade etmelerini sağlayacak güveni oluşturmalısınız. Anlamadığı yerleri sorabilmelidir.

6-İnterneti Doğru Kullanmak

Çocuklarda internet sınırlaması ilgi alanlarının doğru yönlenmesi son derece önemlidir. Oyun isteği ve diğer merak ettiği konular doğru bir yönlendirmeyle sağlanmalıdır.

7-Sosyal Etkinliklere Katılım

Okulların düzenlediği sosyal faaliyetler çocuk gelişimi açısından en önemli kısımdır. İyi motive olan çocuklar okuldan daha çok zevk almaya başlar. Ortama adapte olan çocuklarda otomatik başarı artışı olduğu genelde gözlenen bir durumdur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu