Gebelik

Miyom Ameliyatı Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Miyom Ameliyatı Sonrası Hamile Kalınır Mı? Çocuk sahibi olabilmek her evli çiftin isteyeceği en güzel duygulardan biridir. Bizde yazımızda miyom ameliyatı sonrası gebelik başlıklı konuyu ele alacağız.

Miyom Ameliyatı Sonrası Hamile Kalınır Mı? Miyom ameliyatı sonrası gebelik durumu pek çok kadının ilgilendiği konulardan biridir. Kadınların doğum ve gebe kalma durumlarını etkileyen pek çok hastalık vardır. Özellikle rahimden kaynaklanan rahatsızlıklarda bu sorun daha çok yaşanır. Bizde bu durumlardan biri olan miyom ameliyatı sonrası gebelik konusunu ele alacağız. İlk önce miyom nedir? Bu konudan bahsedelim.

Miyom Nedir?

Miyom rahmin kas yapısından kaynaklanan iyi huylu tümörledir. Oluşumunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte miyom rahatsızlığı hemen hemen kadında vardır. Bunların çoğu küçük ve zararsız olarak nitelendirilebilir. Fakat bazı durumlarda rahimin alınması ameliyatı yapılmasını gerektirecek durumlarda vardır. Miyom rahatsızlığının hamileliği önlüyorsa, düşüğe yol açıyorsa, hızla büyüyorsa, çevre organlara baskı yapıyorsa, adet kanamalarında ciddi artış yaşanıyorsa miyom ameliyatı gereklidir.

Üreme çağındaki kadınların miyom tedavisinde ameliyat genel olarak tercih edilmez. Zorunlu durumlarda yapılan miyom ameliyatından sonra gebe olasılıkları yapılan ameliyatın niteliğine göre değişebilir. O zaman yazımızın devamında miyom ameliyatından sonra çocuğum olur mu? Başlıklı konuyu değerlendirelim.

Miyom Ameliyatından Sonra Hamile Kalınır Mı?

Miyom rahatsızlığı her kadında sık rastlanılan durumlardan biridir. Herhangi zararı olmayan vakalar olduğu gibi rahimin alınmasına kadar giden riskli süreçlerde yaşanabilir. Eğer gebe kalma durumunu engelleyecek derecede miyom varlığı varsa anne olmak isteyen kadınlar ameliyat olmayı tercih edebilir.

Miyom ameliyatı riskleri barındırsa da miyom ameliyatı olup gebe kalan kadınlar bulunmaktadır. Miyom sorunun tam olarak nerede bulunduğu miyom ameliyatı sonrası gebelik durumunu etkiler. Eğer miyom rahmin dış kısmındaysa ameliyat sonrası çoğunlukla gebe kalınır ve anne adayı normal doğum yapabilir. Fakat miyom rahmin iç duvarındaysa gebelik riskli hale gelebilir yada sezeryan doğumla çocuk dünyaya getirilir.

Miyom ameliyatı sonrası gebe kalmak isteyen kadınların 6 aylık bir iyileşme süreci vardır. Bu bekleme süresinden sonraki 1 sene içinde gebe kalabilirler. Çeşitli hormon ve kan testlerinden sonra gebelik durumu kesinleşir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu