Sağlık

Meme Kanseri Riskini Artıran 8 Neden

Türkiye’de ve tüm dünyada kadınların en sık karşılaştığı kanser türlerinin başında meme kanseri gelir.

Meme Kanserinin Nedenleri

Kadınlar ve erkekler meme kanseri riskini artıran 8 neden ile mücadele ederek bu sorun ile karşılaşma durumlarını ortadan kaldırır. Kadınlar arasında hızla yaygınlaşan meme kanseri artık erkekler için de ciddi bir durumdur. Meme kanserinin nedenleri konusunda bilgi sahibi olarak bu hastalığı önleme noktasında da büyük adımlar atabilirsiniz.

  • Meme kanserinin ortaya çıkmasına neden olan durumlar arasında adet görme yaşı önemli bir etmendir. 12 yaşından önce adet görmek kadınların ileriki yaşlarında meme kanseri ile karşılaşma riskini oluşturur.
  • Kadınların menopoza girme yaşı da meme kanserini tetikler. Olması gerekenden daha geç menopoza giren kadınların meme kanseri ile karşılaşma durumları artar.
  • Kadınların hormon tedavisini uzun süre görmesi meme kanseri oluşumunu tetikleyen durumların başında gelir.
  • Kadınların çocuk sahibi olması meme kanseri riskini ortadan kaldıran durumlar arasındadır. Bu nedenle de hiç doğum yapmamış kadınların meme kanserine yakalanma oranı daha yüksektir. Ayrıca ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapan kadınlar için de meme kanseri olma riski bulunur. Kadınların evlenme yaşının ilerlemesi tüm dünyada bu hastalığın oluşumunu daha da artırır.
  • Meme kanseri aşırı kiloya bağlı olarak da oluşabilir. Kilolu kadınlarda meme kanserinin görülmesi daha yaygındır.
  • Meme kanserinden korunmanın en önemli yollarından biri spordur. Bu nedenle de hareketsiz yaşayan kişilerde meme kanseri riski fazladır.
  • Meme kanserinin kalıtımsal özelliği de bulunur. Ailesinde meme kanseri olan kadınlar büyük risk altındadır.
  • Aşırı alkol tüketimi meme kanserinin nedenleri arasında ilk sıradadır. Kadınlardaki alkol tüketimi ileriki yaşlarda meme kanseri riskini artıran bir durum ortaya çıkarır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu