Diyet

Kalorisi Az Ve Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Kalorisi Az Ve Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir? Kalorisi az ve tok tutan yiyecekler sağlıklı yaşam için sıklıkla tercih edilir. Özelliklede doğal içerikli olmalarından kaynaklı; tüketimleri günden güne artış sağlar.

Kalorisi az ve tok tutan yiyecekler listesi zannedildiği kadar az değildir. Günümüzde kalori olarak az fakat tokluk tutma seviyesi yüksek besinler oldukça fazladır. Genel olarak doğal besinlerinden uzak yaşadığımız için; bu tarz besin çeşitlerinin az olduğu düşünülüyor. Bu durum ise yanılgı sağlayan bir bilgidir. Özelliklede kilo verme konusunda sorun yaşayanlar için çeşitli yiyecek seçenekleri bulunuyor.

Günümüzde kilo verme konusunda genel sorunlar açlık hissetme durumu ve yüksek kalorili besinler yemekten kaynaklanıyor. Diyet uzmanlarının genel önerisi ise az kalorisi olan ve tokluk tutma seviyesi yüksek olan besin çeşitlerinin tüketilmesi oluyor. Genel olarak az kalorisi ve tok tutabilme özelliği olan besin çeşitlerine birkaç öneri olarak şunlar sunulur;

Brokoli

Yeşil sebze çeşitleri arasında son yılların trend diyet sebzesi olarak biliniyor. Brokolinin porsiyonunda 30 kalori yer alıyor. Yiyerek kilo vermek isteyenlerin genel öğün tercihlerinde brokoli çoğu zaman yer alıyor.

Çorba Çeşitleri

Genel olarak çorba; midenin dostudur. Bu yüzden de öncelikle sağlık açısından çorba çeşitlerinin düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca pek çok çorbanın tok tutma özelliğinden kaynaklı olarak diyet listelerinde mutlaka çorba çeşitleri yer alıyor.

Yağsız Beyaz Et

Kimileri için etsiz bir yemek düşünülemez. Bu yüzden de diyet listelerinde de et çeşitlerini görmek isterler. Sağlık açısından da vücudun et çeşitlerine gereksinimi bulunur. Sağlıklı kilo vermek isteyenler için yağsız beyaz et çeşitleri öğünlerinde önerilir. Çünkü yağsız beyaz etler hem kalori bakımından düşüktürler hem de tok tutma özelliğine sahiptirler.

Nohut

Nohudun hem kalorisi düşüktür hem de sofralardaki seçenekleri fazladır. Ayrıca yüksek lif kaynağından kaynaklı olarak tok tutar. Salata, yemek ya da humus olarak nohudu kullanmak mümkündür.

Kuruyemiş Çeşitleri

Kuruyemişlerin uzun süre tok tutma özellikleri bulunuyor. Bu yüzden de kuruyemiş çeşitleri diyet dönemlerinde açlık hissini kapatır. Günümüzde kuruyemiş yiyerek kilo verme işlemlerini uygulayan pek çok kişi vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu