Gebelik

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Besinler Nelerdir? Hamilelik sürecinde mide bulantısı yaygın bir durumdur. Bu gelişme iyi ruh halimizi alır, yorgunluk daha fazla görünür, günlük işlere yatkınlık yok denecek kadar azdır ve evden çıkmama isteği bile vardır.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Besinler Nelerdir? Bazı yiyeceklerden yararlanarak mide bulantısından kurtulabilirsiniz. Bu yazımızda hamilelikte mide bulantısına iyi gelen besinler listelendi.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur

Hamile kadınların ilk birkaç hafta sabah bulantısı yaşaması oldukça yaygındır. Adından da anlaşılacağı gibi, genellikle sabahları kadın uyandığında ortaya çıkar. Beklenti, bu mide bulantılarının 18. haftadan sonra tamamen ortadan kalkmasıdır, ancak vakaların büyük çoğunluğunda, 12. haftadan itibaren çoğu hamile kadında mide bulantısı ortadan kalkar.

Ancak bu, bir hamile kadından diğerine büyük ölçüde farklılık gösteren bir özelliktir. Gün içinde mide bulantısı çekenler var. Hamileliği boyunca bunu hisseden kadınlar da var. Bunun nedeni çoğu durumda hormonaldir. Progesteron ve ayrıca HCG bu durumda etkilidir. Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen besinler tercih edilerek bu süreç en iyi şekilde atlatılabilir. İşte o besinler…

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Besinler

Sağlıklı beslenme, bu rahatsız edici semptomları hafifletebilir. Gebelikte aşağıdaki besinleri tüketerek, mide bulantısı sorunundan kurtulabilirsiniz.

Kolay Sindirilebilen Karbonhidratlar

Tost, kraker ve makarna daha hızlı bir şekilde sindirilir. Mesela pek çok hamile kadın, sabahları kurabiye yediklerinde rahatlamış hissettiklerini bildiriyor.

Çaylar

Zencefil iyi bir sindirim yardımcısı olarak bilinir ve mide bulantısına yardımcı olur. Papatya ve nane de yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olur.

Turunçgiller

Ana öğünler arasında tüketilebilir. Diğer bir öneri ise soğuk turunçgil içecekleri tüketmektir.

Folik Asit ve B Vitamini Kaynakları

Brokoli, roka, ıspanak, lahana ve kepekli tahıllar, hamile kadınlar için gerekli olan bu madde açısından zengindir. Mide boşalması için iş birliği yaparak sindirim asitlerinin oluşumunu uyardıkları için mide bulantısını önlemeye yardımcı olurlar. Ayrıca embriyoda nöral tüp gibi dokuların oluşumuna da yardımcı olurlar.

Potasyum Kaynakları

Potasyum, krampları önlemenin yanı sıra kusmayı da kontrol eder. Bunun için muz, yulaf, badem ve pancar tüketilebilir.

B6 Vitamini Kaynakları

Balık, yumurta, tavuk ve kepekli tahıllar gibi yiyecekler bulantı semptomlarını azaltmaya destek olurlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu