Gebelik

Hamilelik Hazırlıkları – Beslenme Önerileri

 

Anne adayları henüz hamile kalmadan sağlıklı beslenme konusunda yardım alarak daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilir.

Hamilelik Öncesi Besin Takviyesi

Kadınlar için hamilelik dönemi son derece özel bir dönemdir. Bu özel dönem için de mutlaka yeterli beslenmenin sağlanması gerekir. Pek çok anne adayı hamile kaldıktan sonra doktorun yolunu tutarak nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenmek ister. Ancak doğru beslenme için henüz hamile kalmadan kadınların vücut değerlerine baktırmaları gerekir. Hamilelik döneminde takviye yaptırılacak pek çok vitamin ve mineral bulunur. Bu takviyeleri daha erken yaptırarak hamileliğin sağlıklı geçmesi sağlanır.

Hamilelikte Folik Asit

Anne adaylarının ilk üç ay folik asit tüketmesi tavsiye edilir. Ancak yapılan araştırmalar hamilelikten bir ay önce başlayan ve gebelik sürecinde de ilk üç ay tüketilen folik asidin anne adayları için daha fazla sağlıklı etki oluşturduğunu ortaya çıkarır. Bu nedenle de hamilelikte folik asit kullanımına dikkat etmek gerekir. Henüz hamile kalmadan önce folik asit kullanmaya başlamanız tavsiye edilir. Hamilelikte önemli bir sorun olan düşük tehlikesi ya da dış gebelik gibi pek çok durum gebelik öncesi kullanılan folik asit ile ortadan kalkar.

Vitamin Eksikliğinin Önemi

Gebelik döneminde bebekler anneleri aracılığı ile beslenir. Bu durumda da anne adaylarının pek çok vitamin ve mineral dengesinde azalma olur. Bu tür sorunlardan kurtulmak için yapılması gereken ise vitaminleri düzenli bir şekilde tüketmektir. Hamilelik öncesinde anne adayları vitamin değerlerini kontrol etmelidir. Bunun üzerine de anne adaylarının eksik olan vitaminleri takviye yapılır. Bebeğin tüm vitaminlerini karşılamak için gebelikte vitamin takviyesi konusunda anne adaylarının dikkatli olması gerekir. Sağlıklı bir şekilde bebeklerini kucağına almak isteyenler için bu vitaminlerin karşılanması önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu