Gebelik

Gebelikte Hepatit B Aşısı Yapılmalı Mıdır?

Gebelikte Hepatit B Aşısı Yapılmalı Mıdır? Bulaşıcı bir hastalık olan hepatit B hastalığına gebelerin dikkat etmesi gerekmektedir. Peki gebelikte hepatit B aşısı yapılmalı mıdır?

Gebelikte hepatit B aşısı yapılmalı mıdır sorusu gebeler için oldukça önemlidir. Hepatit B, karaciğerde hasarlar oluşturan ciddi ve bulaşıcı bir hastalıktır. Kan ürünleri, tükürük salgısı, açık yaraya temas veya cinsel yolla bulaşabilmektedir. Bir diğer bulaşma şekli ise doğumdur. Bebeğe doğum sırasında bulaşabileceği gibi emzirme döneminde de bulaşabilmektedir. Bu yüzden normal doğumdan ziyade sezaryen ile doğumla yapılması gerektiği önerilmektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre iki türlü de bulaşabilmektedir. Peki uzmanlar gebelikte Hepatit B aşısının yapılmasını öneriyorlar mı?

Hamilelikte Hepatit B Aşısı Yapılır mı?

Hepatit B aşısı canlı bir aşı değil, DNA aşısıdır. Hamilelik öncesi döneminde Hepatit B aşısı yaptırılabilir. Hamilelikte uygulanan rutin bir aşı değildir. Uzmanlar tarafından zorunlu bir durum olmadığı sürece eğer hamilelik öncesi Hepatit B aşısına başlanmışsa, diğer dozların gebelik sonrasında yapılması önerilmektedir.

Hepatit B geçirmiş olan veya taşıyıcı olan gebeler muhakkak Hepatit B antijeni ve karaciğer fonksiyon testlerini yaptırmayı ihmal etmemelidir. Böylece hem anne hem de bebeğin korunması mümkün olabilir.

Hepatit B Aşısı Yapılması Tavsiye Edilen Hamileler

Hepatit B aşısı yapılması tavsiye edilen hamileler şu şekilde belirtilebilir;

  • Eşinde Hepatit B bulunan gebe kadınlar,
  • Gebelik öncesi birden fazla partner ile birliktelik yaşamış gebe kadınlar,
  • Kısa zaman önce uyuşturucu kullanmış olan gebe kadınların da Hepatit B aşısı yapılması tavsiye edilen grup içerisinde yer almaktadır.

Hepatit B yaşayan gebeler, belirtileri genellikle grip ile karıştırmaktadır. Halsizlik, iştahsızlık gibi genel belirtiler içerisinde seyretmektedir. Daha hafif vakalarda ise bu belirtiler birkaç hafta sonra kaybolmaktadır.

Gebelikte Hepatit B tedavisi de gebeler tarafından oldukça merak edilen konular içerisindedir. Peki gebelikte Hepatit B tedavisi nasıl yapılmaktadır? Aslında gebelik döneminde Hepatit B için tam olarak bir tedavi yöntemi bulunmuştur denilmesi yanlış olur. Bol bol istirahat etmek, destekleyici vitaminler ve karaciğeri koruyan bir diyet listesi önerilmektedir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu