Diyet

Ekmek Diyeti Nedir, Ekmek Diyeti Nasıl Uygulanır?

Ekmek Diyeti Nedir, Ekmek Diyeti Nasıl Uygulanır? Ekmeğe olan sevgimiz ve onu doymak için yemek isteğimiz sıklıkla diyet programlarımızı zorlaştırır. Ancak, sağlıklı bir diyet içinde uygun ekmeği seçmek mümkündür. Hangi ekmek çeşidi en sağlıklı ve tok tutucu olarak kabul edilir?

Ekmek Diyeti Nedir, Ekmek Diyeti Nasıl Uygulanır? Diyetisyenler, beyaz un içeren ekmeklerin kan şekeri seviyelerini hızla yükselttiğini, insülin direncini artırdığını ve vücutta yağ birikimine neden olduğunu belirtmektedir. Öte yandan, tam buğday unundan yapılan ekmekler, içerdikleri yüksek lif miktarı nedeniyle sindirimi yavaşlatır. Bu besinler, kan şekerinin ani yükselmesini engellemenin yanı sıra beyaz una kıyasla daha fazla vitamin, mineral ve diğer besin öğeleri içermeleriyle de daha faydalıdır.

Tam Buğday Ununun Diğer Faydaları

  • Uzun süre tokluk hissi sağlar.
  • Tansiyonu yüksek olan kişiler için tavsiye edilen bir besindir.
  • Kabızlığı önler.
  • Tam buğday unu, katarakt ve romatizma gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir.

Ekmeğin Yerini Tutabilecek Diğer Besinler

Diyetisyen Aysun İpek, 1 dilim ekmeğin yerini tutabilecek bazı besinleri şu şekilde sıralamaktadır: 1 kase çorba, 2 yemek kaşığı bulgur pilavı, 2 yemek kaşığı makarna, 2 yemek kaşığı kahvaltılık gevrek, yarım çay bardağı leblebi, 1 orta boy patates, yarım orta boy mısır, 2 adet galeta, 2 adet kestane gibi besinler tüketilebilir.

Ekmeğe Dayalı Bir Diyet Nasıl Yapılır

Hızlı kilo vermek için uygulanan şok diyetlerden biri olan 3 günlük ekmeğe dayalı diyet, sadece ekmeğin tüketildiği ve en fazla 3 gün süren bir diyet programıdır. Bu diyeti yeniden uygulamak isteyenlerin en az 4 gün beklemesi gerekmektedir. Bu diyet boyunca kızarmış 10-12 dilim ekmek tüketmek ve üzerine az miktarda tereyağı sürmek mümkündür. Ancak, bu diyet sağlık açısından uygun olmayan bir diyet olduğunu belirtmekte yarar var.

İşte 3 Günlük Diyet

1.Gün

Sabah: 2-3 dilim ekmek.

Öğle: 3-4 dilim ekmek.

Akşam: 3-4 dilim ekmek.

2.Gün

Sabah: 2-3 dilim ekmek.

Öğle: 3-4 dilim ekmek.

Akşam: 3-4 dilim ekmek.

3.Gün

Sabah: 2-3 dilim ekmek.

Öğle: 3-4 dilim ekmek.

Akşam: 3-4 dilim ekmek.

Bu diyet programında, her gün düzenli olarak ekmek tüketilir. Ancak, sağlık açısından önemli bir nokta, bu diyetin uzun vadeli bir çözüm olmadığıdır. Ekmek diyeti, hızlı kilo kaybı sağlamak için kısa süreli bir seçenektir ve sürekli olarak uygulanmamalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu