Güzellik

Doğum Sonrası Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Doğum sonrası oluşan cilt lekeleri hemen hemen her kadının doğum sonrası yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Doğum yapmak kadınların vücudunda ciddi etkiler yaratır. Bizde yazımızda doğum sonrası oluşan cilt lekeleri için ne yapılması gerekir inceleyelim.

Doğum sonrası oluşan cilt lekeleri kadınların korkulu rüyasıdır. İstenmeyen bir durum olsa da hemen hemen her kadının müzdarip olduğu cilt lekeleri tedavi edilmezse kalıcı hale gelebilir. Bu yüzden zamanında müdahale edilmelidir. O zaman yazımızda doğum sonrası lekeler nasıl oluşur ve doğum sonrası oluşan cilt lekeleri için neler yapmak gerekir bunlara değinelim.

Doğum Lekelerinin Oluşum Sebepleri

Doğum pek çok kadının hayatında köklü değişimlere yol açar. Gebelik esnasında hormonların da etkisiyle vücutta farklı tepkiler, işleyişler meydana gelir. Örneğin gebelikte güneş ışığına karşı aşırı bir hassasiyet gelişir. Bu da ciltte doğum sonrası kahverengi lekeler oluşumunu tetikler. Özellikle açık tenli kimselerin gebelik döneminde güneş ışığına karşı oldukça tedbirli olmaları gerekir. Güneşe uzun süreler olmayacak şekilde çıkmaları bebeğin D vitaminini alması açısından oldukça önemlidir. Genetik olarak cildin lekelenmeye meyilli bir yapısı olması da doğum lekelerine neden olur. Bir diğer sebep ise gebelik öncesi çok fazla doğum kontrol hapı kullanılması cildin lekelenmesine yol açar. O yüzden bu lekelere zamanında müdahale edilmeli ki kalıcı olmasın.

Doğum Sonrası Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Doğum sonrası oluşan cilt lekeleri kadınlar için epey can sıkıcıdır. Özellikle yüzde alın, dudak üstü ve yanaklar cilt lekelerinin yoğun olduğu yerlerdir. Bu durum estetik açıdan kadınları epey rahatsız eder. Zamanında müdahale ile bu sorunu çözmek mümkündür. Yüzdeki doğum lekeleri için krem doğum sonrası pek çok kadının başvurduğu bir yoldur. Bir cilt doktoruna danışarak bu kremleri edinmek mümkündür. Bir de doğum lekeleri nasıl geçer doğal yöntemler nelerdir bunu birçok kadın merak eder ve araştırır. Örneğin evde bulunan maydanoz suyu ve limon suyu gibi doğal malzemelerle bu sorunu çözmeniz mümkün. Tüm bunları denedikten sonra cilt lekelerinizde herhangi bir iyileşme olmuyorsa lazer tedavisi, kimyasal peeling, PRP tedavisi ve leke mezoterapisi gibi tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu