Sağlık

Doğum Sonrası Çatlak Tedavisi

Hamilelik döneminde özellikle göbek ve kalçada oluşan çatlaklar için doğum sonrası çatlak tedavisi seçenekleri bulunuyor.

Açık renk tene sahip olan kişilerde fazla olan çatlaklar için doğum sonrası çatlak tedavisi birçok çatlak derecesini ortadan kaldırıyor. Özellikle hafif çatlakların lazer yöntemiyle yok edilmesi sağlanabiliyor. Hamilelik ve sık kilo alıp verme nedeniyle ortaya çıkan çatlaklar için oluşmadan tedbir alınması daha önemli oluyor. Gerilen vücudun düzenli biçimde yağlanması çatlakların oluşmasının önüne geçiyor. Ancak çatlak tedavisi %100 olumlu sonuçlanan bir biçimde gerçekleşmiyor.

Çatlak Tedavisinde Tercih Edilen Yöntemler

Genelde lazer tedavisi ve cilt soyma işlemleri ile çatlakların görünümü azalır. Bazı çatlaklar, zamanla kaybolan türdendir. Bu yüzden kısa sürede yok olabilir. Ancak bazıları derin ve büyüktür bu durumda müdahale gerekebilir.

Çatlak tedavisinde tercih edilen lazer ve benzeri yöntemlerle çatlakların görüntünün azalması hedeflenir. Kısa sürede olmasa da uzun vadede cilt soyma yöntemleri gibi birçok yöntemle birlikte kullanılabilir. Tedavide tercih edilen lazer ise, birkaç seans sonrası belirgin bir tek açılması sağlar. Yani çatlak tedavisi için tercih edilen yöntemler, renk açma ve cildin görünümündeki çatlamaları düzeltmektir.

%100 problemsiz bir sonuç beklemek pek doğru olmaz. Çünkü bazı kişilerde çatlak tedavisine rağmen sorunun çözülmesi mümkün olmaz.

Çatlakları Önlemek Mümkün

Çatlakları önlemenin en etkin yolu bebe yağı kullanmaktır. Bebe yağı hamilelikte her gün kullanıldığında çatlak oluşumunu önler.

Ayrıca birçok kişinin kullandığı hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı da benzer durum için kullanılabilir. Esneyen derinin çatlaması oldukça zordur. Ancak kuru deri çok kolay çatlayabilir ve bazı bünyelerde çatlaklar estetik olarak çok kötü görünebilir. Bu tür risklerin önüne geçmek için lazerle çatlak tedavisi ya da diğer seçenekleri değerlendirmeden oluşumlarının önlenmesi önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu