Eğitim & Kurs

Çocuğunuzu Anaokuluna Nasıl Alıştırabilirsiniz?

Çocuğunuzu anaokuluna nasıl alıştırabilirsiniz? Çocuk anaokulu öncesinde neler yapılabilir? Çocuk eğer anaokulunu sevmez ise neler yapılması gerekir? Çocukların anaokuluna alışma süreçlerine dair kısa bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Çocuğunuzu anaokuluna nasıl alıştırabilirsiniz? Sorusu her dönem merak ile sorulur. Öncelikli olarak çocukların anaokullarına bir an alışması beklenmemelidir. Çünkü çocukların ilk sosyal çevre ile tanışmaları anaokulu süreçlerinde olur. Onlar için anaokulu çok farklı bir ortamdır.

Çocukların anaokulu alışmasında en büyük görev ebeveynlere ve eğitimcilere düşer. Karşılıklı olarak her iki tarafta çocuğun bu sürece alışması için çeşitli etkinlikler düzenlemesi gerekir. Özelliklede öğretmenlerin sabırla onları dinlemesi ve anlatabilmesi gerekir. Böyle durumlarda çocukların anaokuluna alışma süreci daha hızlı olur.

Çocuğun Anaokulu Öncesinde Yapılması Gerekenler

Günümüzde çocuklar anaokulu öncesinde anaokuluna gitmek istemiyor. Çünkü anaokulu ile çocuklar kendi dünyalarından çıkmış olur. Bu durum ise onları psikolojik olarak daha çok zorlamaktadır.

Peki çocuğun anaokulu öncesinde yapılması gerekenler nelerdir? Öncelikli olarak anne ve babalar çocuklara çok küçük yaşlarda okul kurumun varlığı anlatılmalıdır. Çocuk anaokuluna gitme zamanı geldiğinde okuldan korkmaması gerekir.

Anaokulu öncesi sürecinde çocuğun farklı el becerilerinin gelişimlerini sağlamak gerekir. Bu durum çocuğun anaokulu sürecine alışmasını kolaylaştırır.

Anne ve babalar anaokulu öncesinde çocuğun farklı arkadaşlar ile oynamasına alışkanlık kazandırması gerekir. Bu alışkanlık ile çocuklar anaokuluna isteyerek gitmek isterler.

Çocuk Anaokulunu Sevmemesi Durumunda Yapılacaklar

Pek çok çocuk anaokulunu sevmeme sürecini yaşar. Önemli olan ise bu sürecin olabildiğince kısa sürmesini sağlamaktır. Peki çocukların anaokulunu sevmemesi durumunda yapılması gerekenler neler olabilir?

  • Öncelikli olarak ilk iş çocuğa neden sevmediği sormak olur. Çocuklar genellikle duygularını anlatamazlar. Bu yüzden onlara anaokulunu neden sevmediklerini anlatmalarında yardımcı olunması gerekir.
  • Anne ve babalar eğitimciler ile ortak hareket etmesi gerekir.
  • Çocukların sevmesi için öğretmenlerin çocuklara karşı daha anlayışlı olması gerekir.
  • Gerekli durumlarda bir pedagog ile görüşülüp çocuğun anaokulunda keyifli zamanı nasıl geçireceğine dair yardım alınması gerekebilir.

Günümüzde genellikle çocukların anaokuluna gitmek istememe süreci ilk haftalar yaşanır. Böyle durumlarda ise genellikle annelerin rolü daha fazla olur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu