Teknoloji

Çin’in Yeni Silahı

 

Çin, askeri teknolojiler alanında kendi sınırlarını aşarak günümüzün en gelişmiş silahlarını üretiyor. Çinli bilim adamları aracılığı ile geliştirilmiş olan yeni bir lazer silahı, keskin nişancıların hedeflerini uzak mesafeleri tanımadan ateşe etmelerine yardımcı oluyor

Askeri teknolojilerin sürekli olarak geliştiği bir döneme şahit oluyoruz. Çin, bu gelişimin başını çeken ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle bilimin gücünü en bir şekilde kullanabiliyor. Ülkede yeni geliştirilmiş olan ZKZM-500 isimli yeni bir lazer silahı, AK-47’ye benzer ebatları ile berbaer dikkatleri üzerine çekiyor.

ZKZM-500 lazer tüfeği, ateşleyen insanların belirlenen hedefini yakmasına imkan sağlıyor. Bununla beraber menzili 800 metreye kadar çıkıyor. Bilim adamları bu silahın hedefin kıyafetlerini ve cildini kolay bir şekilde yakacak teknolojiye sahip olduğunu açıkladı.

Silah Hazır

Silahın gücünü elde ettiği lityum-iyon bataryalarıyla beraber toplam olarak 3 kilogram ağırlığı buluyor. Bununla berber silah içerisinde yer alan bataryalar, yeniden şarj ediliyor. Çinli yetkililer, geçtiğimiz yıl yapılan projelendirme aşamasında yer alan silahı “öldürücü olmayan” olarak bildirmiştir. Günümüzde ise Çin silahın seri üretimi için hazır olduğunu açıkladı.

Temel anlamda askeri teknolojiler göz önünde alındığı zaman, insana uzaktan yangın çıkartabilme fırsatı olarak sunulacak bu silah, uluslararası savaş hukukuna aykırı şekilde yer alıyor. Hükümet, bu silahların entegre olarak çalışmaya devam ettiği gelişmiş sensörleri içerisinde bulunduran drone modelleri geliştiriyor. Bunun anlamı silahı kontrol edecek olan şeyin bir insan olmasının da tam olarak önüne geçilerek, tam anlamıyla bir ölüm makinesi yapılması planlanıyor.

Son dönemlerde Çin, kendi vatandaşlarını puanlandıracağı bir sistemi başlatmıştı. Daha sonra Çin’in martıya benzeyen gelişmiş ürünlere sahip kameralı drone modelleri ortaya çıkmıştı. Bu olayların ardında  Çin tün dünyaya nasıl geliştiğini gösteriyordu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu