Güzellik

Cilt Kırışıklıklarının Sebepleri Nelerdir

Cilt Kırışıklıkları

Yaşlandığımızı yüzümüze vuran kırışıklıklarla barışık yaşamak, gereklidir aslında ama nereden  bakarsanız bakın zor bir iştir. Bu sebeple kırışıklıklar için ne yapılabilir sorusunun yanıtını özellikle kadınlar merak ederler. Estetik cerrahiye yanaşmayanlar için doğal yöntemlerle kırışık tedavileri önemli bir konudur.

Daha çok bir yaşlanma belirtisi olarak görülen kırışıklıklar neden olur?

Cilt Kırışıklıklarına Neden Olan Fiziksel Faktörler
Cilt kırışıklıklarının sebepleri fiziksel faktörler olabilmektedir. Bu faktörlerin başında ise vitamin eksiklikleri gelir. Özellikle A, B, E ve C vitamini cilt sağlığı açsından önemlidir. Bu vitaminlerin eksikliği, stresin sebep olduğu kırışıklıkların, burun ve üst dudak arasındaki çizgilerin,  genel olarak  mukus tabakasının zarar görmesine bağlı oluşan kırışıklıkların oluşumunu hızlandırır.

Ayrıca yaşlanmaya bağlı kırışıklıklar da insan bedeninin yaşa bağlı gelişim görevleriyle ilgilidir. Dolayısıyla yaşlanma da fiziksel kırışıklık faktörleri  arasında sayılabilir.  Dengesiz beslenmeye bağlı bedende toksin birikmesi de cilt kırışıklıklarını oluşturan bir başka içsel faktördür.

Cilt Kırışıklıklarına Neden Olan Dış Faktörler
Cilt kırışıklıklarını çevreden alınan zararlı serbest radikaller de hızlandırmaktadır. Dolayısıyla hava kirliliği gibi çevresel etmenler kırışıklık oluşumuna kapı aralar. Bunun yanında güneş ışınlarına ya da soğuğa maruz kalma, florlu sular da cilt kırışıklıklarına adeta davetiye çıkartmaktadır.

Birey Tarafından Kontrol Edilebilir Sebepler
Cilt  kırışıklıklarının kimi sebepleri ise bizzat bireylerden, yapılan yanlış bir takı uygulamalardan kaynaklanır. Bunların başında sağlıksız bir beslenme düzeni, sürekli kilo alıp verme, aşırı makyaj uygulamaları, makyajın ciltten  sert hareketlerle çıkartılması, yüz temizliği ya da nemlendirici uygulamalarının hırçın hareketlerle yapılması.

Cilt kırışıklıklarını hızlandıran en önemli kişisel sebeplerden birisi de şüphesiz sigara kullanımıdır. Sigaranın yanında alkol tüketimi de kişinin hem bedeninin hem de cildinin erken deforme olmasında oldukça olumsuz etkilerde bulunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu