Eğitim & Kurs

Belçika’daki En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Belçika’daki En İyi Üniversiteler Hangileridir? Hiç Belçika’da eğitim almayı düşündünüz mü? Ülke, burada bir değişim yeri kadar popüler olmasa da, uluslararası kabul görmüş üniversitelerle doludur.

Belçika’daki En İyi Üniversiteler Hangileridir? Belçika, orta çağ şehirleri ve Rönesans mimarisi ile tanınan bir Batı Avrupa ülkesidir. Aynı zamanda Avrupa Birliği ve NATO’nun merkezi olmasıyla da öne çıkıyor, bu nedenle uluslararası kuruluşlar için önemli bir merkez. Peki, Belçika’daki en iyi üniversiteler hangileri? İşte o okullar…

Mons Üniversitesi

Belçika’daki en iyi üniversiteler listemizi açarken, 9. sırada Université de Mons var. Bu, Hainaut eyaletinin başkenti Mons şehrinde bulunan Fransızca konuşan bir kurumdur. 2009 yılında Mons Mühendislik Fakültesi ile Mons-Hainaut Üniversitesi’nin birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Yaklaşık 6.000 öğrencilik nüfusu ile Belçika’nın Fransızca konuşulan en küçük üniversitesidir.

Liege Üniversitesi

Belçika’daki en iyi üniversiteler söz konusu olduğunda bir adım öne çıkar. Yaklaşık 27.000 öğrencisi ile Université de Liège, Belçika’nın Fransızca konuşulan başlıca kamu kurumlarından biridir ve şu anda 8. sırada yer almaktadır. Üniversitenin ana kampüsü, ülkenin en önemli şehirlerinden biri olan Liege’dedir. Ancak şehrin dışında da iki birim var: Gembloux’daki Ziraat Bilimleri ve Biyomühendislik Fakültesi ve Arlon’daki Çevre Bilimleri ve Çevre Yönetimi Fakültesi.

Hasselt Üniversitesi

Belçika’nın en popüler üniversiteleri arasındadır. 6.700’ün üzerinde öğrencisi ve 1.500 akademik, idari ve teknik personeli bulunmaktadır. Kurumun tarihi, 1969 yılında 11.000’den fazla kişinin bölgede bir üniversite kurulması talebiyle sokaklarda gösteri yapmasıyla başladı. Başlangıçta kurumda altı lisans programı vardı: Fizik, Matematik, Kimya, Biyoloji, Diş Hekimliği ve Tıp. O zamandan beri pek çok şey değişti ve üniversite, Hollandaca ve İngilizce olarak öğretilen programlarla çok büyüdü.

Antwerp Üniversitesi

Belçika’nın en popüler üniversiteleri arasında dikkat çeken okullardan biridir diyebiliriz. Belçika’daki en iyi üniversiteler listesindeki bir diğer kurum, yaklaşık 20.000 öğrencisi olan Antwerp Üniversitesi. 2003 yılında üç küçük devlet üniversitesinin birleşmesiyle kurulmuştur. Belçika’nın en güzel yerlerinden biri olan Antwerp şehrine yayılmış 10 kampüse bölünmüştür ve 33 lisans programı, 69 yüksek lisans programı, 18 master sonrası yüksek lisans programı sunar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu