Sağlık

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bekler ilk doğduklarında yetişkinler kadar iyi göremez. Bebeklerin görme şekli zaman içinde büyüdükçe gelişir.

Bebekler İlk Ne Zaman Görür?

Aslında bebekler daha anne karnındayken ışığı seçebilir. Doğduktan sonra da ilk ışıkla beraber bebekler görmeye başlayacaktır. Ancak bu yetişkinlerin gördüğü gibi bir görme değildir. Bebekler ne zaman görmeye başlar derseniz ilk doğduğu anda göreceklerdir. Ancak bu görme karanlık ve aydınlığı ayırt etme şeklindedir. Doğduktan sonraki bir ay bu duruma uyum sağlamaya çalışsalar da adaptasyon sorunu yaşarlar. Uykuları da bu yüzden düzensizdir. Göz ile beyin arasındaki iletişim başlangıçta pek düzenli değildir. Bu durum zamanla oturur.

Bebekler ilk 3 aydan sonra göz göze gelmeyi öğrenebilir. Ama hala görüşleri net değildir. Kendilerine yaklaşık 50 cm yakınlıktaki cisimleri seçebilirler. Sadece yakın mesafeyi görebilirler. Zaten bu görme bebekler için yeterlidir.

Bebeklerde Görme Yetisi

Bebeklerde görme yetisi de bebek hareketleri ile birlikte gelişmeye başlar. Bebeklerde ilk doğduğunda başını pek çeviremez ve sadece karşılarındaki cisimleri görürler. Zamanla başını oynattıkça yanlardaki cisimleri de görmeye başlarlar. Artık ellerini uzatıp cisimleri yakalayabilirler. 6 aydan sonra ise hareketli cisimler seçilmeye başlanır. Bebeklerin görme gelişimi süreci yaklaşık 5 yaşında yetişkinlere erişir. Gelişme tam olarak 9 yaşına kadar tamamlanır.

Görme Gelişimi

Bebeklerin görmesinin gelişmesi için uyarılara maruz kalması şarttır. Renkler, ışıklar, şekiller, hareketler bebeklerde görmenin gelişmesi için şarttır. Karanlık bir ortamda büyüyen bebeğin görme gelişimi geride kalacaktır. Beyindeki görme merkezi hücrelerinin gelişmesi gerekir. Bunun için de gözün uyarılması gereklidir. Bu uyarma diğer duyular için şart değildir. Sadece görme için gereklidir. Bebeklerde görme gelişimi için onları uyaran görüntülü oyunlar oynayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu