Sağlık

Alerjilerin Temel Nedeni

Alerjiler günümüzde her insanın ortak problemi olarak yer almaktadır. Uzmanlara göre ise bağırsak florası ile beraber bağışıklık sistemi onarıldığı zaman, sorunun temel kaynağı belirlenirse alerjilerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Alerjilerin bağışıklık sistemleri üzerinde yanlış çalışması ile ortaya çıkan hastalık türü olduğunu belirten uzmanlar tedavinin ise mümkün olduğunu söyledi. Hastalık, alerjen olarak adlandırılan yabancı maddelerin vücudu zaman ilerlediği zaman uyarması ile ortaya çıkmaktadır. Vücudumuzda alerjilere karşı koruyucu mekanizmalar yer almaktadır. Bu mekanizmalar üzerinden salınan kararlı oranda IGA seviyesi bulunmaktadır. Alerjilerin gelişme durumlarına bu bariyerlerimizde en ufak bir dengesizlik geliştiği zaman ya da dışarıdan enfeksiyon gibi vücudumuzu etkileyebilecek lora bozukluğumuz gelişmesi durumunda basit polen alerji durumunda ağır anjiyo ödemlere kadar daha geniş kapsamlı problemlerle karşılaşabiliyoruz. Bizleri alerji durumlarına karşı koruyan mekanizmalarımızdan bir tanesi sorun olması durumunda pek çok alerjiye yakalanabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi onarıldığı zaman alerjilerden kurtulmanın mümkün olduğunu anlatan uzmanlar Bağışıklık sistemi üzerinde alerji problemini ortaya çıkaran etkenleri düzelttiğimiz zaman alerjimiz otomatik olarak kalkmaktadır. Alerjimizin genel olarak ana kaynağı bağırsak floramızın bozukluğudur.

Özel Tedavi Yöntemleri

Farklı tedavi yöntemlerinin alerjilerde de kullanıldığını söyleyen uzmanlar immunoterapi tedavisi alerjenin tespit edildikten sonra uygulanan aşı tedavisi olarak yer almamaktadır. Alerji problemini yaratan problem metabolizma sebeplerinin ortaya konulması tedavisini önerilmektedir. Bu tedavi yöntemleri diğer uygulamalara göre daha kalıcı sonuçlar verebilmektedir. Alerji türleri kontrol altına alınmaması durumunda ilerleyen süreçlerde ciddi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Astım ve benzeri ortaya çıkan solunum yolları alerjileri kontrol altına alınmaması durumunda kalıcı solunum yolu hastalıklarına neden olabilmektedir. Ağır alerjisi bulunan ve tedavi edilmeyen insanın aslında ağır bağışıklık sistem problemi de ortaya çıkabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu