Anne-bebek

Bebek Hiç Durmadan Ağlıyorsa Ne Yapılmalı?

Bebek Hiç Durmadan Ağlıyorsa Ne Yapılmalı? Bebekler dünyadaki en değerli varlıklarımızdır, onları büyütmek için kendi ömrümüzden konforumuzdan feragat ederiz ve bunu seve seve yaparız.

Bebek Hiç Durmadan Ağlıyorsa Ne Yapılmalı? Bebek sahibi olduğumuzda ise en korkulu anlarımız, bebeğin huzursuz olması hastalanması ve bebeğin katılarak ağlamasıdır. İşte bu noktada anne ve babada büyük bir panik başlar ki bu panik doğaldır. Bebekte katılarak ağlamak, anne ve babayı yanlış şeyler yapmaya zorlayabilir. Sakinlik en öncelikli tavır olmalıdır.

Bebeklerin Katılarak Ağlaması

Bebeklerin katılarak ağlaması öncelikle bir nedene bağlıdır. Bazen bebekler o kadar çok şiddetli ve yoğun ağlarlar ki nefessiz kalırlar. Bu durumda paniklemeyin zira tüm bebeklerde 4 yaşına kadar bu durumlar görülebiliyor. Bebeğin aşırı ağlaması veya bebeğin katılarak ağlaması onun düzenli nefes almasını kesecek ve bebek morarmaya başlayacaktır. Bebeğin canı çok yandığı için bu doğal tepkiyi vermektedir. Bu olay olduğunda bebek kısa süre sonra kendinden geçer.

Bebek Neden Katılarak Ağlar?

Bebeklerin kesintisiz ağlaması ya da bebeklerin katılarak ağlaması nefes bozukluğu ile alakalıdır. Bu esnada bebek kalbi daha yavaş atar, bebeğin teni beyaz renk alır. Bebeklerde katılma nedeni olarak genetik miras ve yatkınlık sebep olarak gösteriliyor. Bebeklerde FE demir eksikliği de buna sebep olmaktadır. Kalp ile ilgili sorunlar ve nörolojik sorunlar da bebeğin katılarak ağlamasına yol açabilir.

Bebek Katılarak Ağlarsa Anne Baba Ne Yapmalı?

Bebek bu durumda iken sağa veya sola yatırılmalı ki, kusma olursa boğulma tehlikesi ortadan kalkacaktır. Bir dakika boyunca kesintisiz katılarak ağlama durumunda 112 acil servis çağrılmalıdır. Hastaneye gittiğinizde doktorunuzla görüşerek, bebeğin katılma durumunda nasıl davranacağınız konusunda bilgi almalısınız. Bazı aileler, bebeğin katılarak ağlamasına çözüm olarak, bebeği suya koymak ya da sarsmak eğilimindeler. Bu da durumu tehlikeli hale getirir. Doktora danışılarak bu durumda ailenin ferlerinin ne yapması gerektiği konusunda kısa bir tavsiye alınabilir. Anne baba bu konuda ne kadar çok bilinçli olursa, bebeğin bu durumdan zarar görmesi de o kadar engellenmiş olacaktır. Bebeğin katılarak ağlamasının tıbbi nedenleri mutlaka ortaya çıkarılmalıdır.

Not: raporları görmek için analiz sitesinin verilerini indiriniz.

Link : https://disk.yandex.com.tr/d/CSlCMq4hnGAkPg

Link2: telif hakkı olmayan bebek resimleri pixabay:

https://disk.yandex.com.tr/d/ZjxBfCdmEyOzFg

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu