Güzellik

Bal Maskesi Tarifi

Bal maskesi tarifi, hazırlaması hem kolay hem de oldukça faydalıdır. Bal içerisinde bulunan B1,B2, B3 ve B6 vitaminleri ile çinko sayesinde, cilt için doğal bir antioksidan görevini üstlenir. Güneş ışınlarına karşı cildi korur ve ciltteki yaraları hızlı iyileştirir. Cildi nemlendirerek yumuşak ve parlak görünmesini sağlar.

Bal Maskesi Hazırlanışı ve Kullanımı

1 yemek kaşığı balı bir kaseye koyarak, zeytinyağı ilave ederek karıştırılır. Zeytinyağının buradaki görevi gözeneklerde birikme yapmadan cilde parlaklık sağlamasıdır. İki karışımı iyice karıştırdıktan sonra bir yumurta sarısı katılarak krem kıvamına gelmesi sağlanır. Aynı zamanda yumurta sarısı ciltte yağ üretimini dengeler ve fazla yağı alır.

Bal maskesi cilde uygulanmadan önce, sıcak bir bezle yüz ve boyun bölgesi silinerek, gözeneklerin açılmasına yardımcı olunur. Yüz ve boyun bölgesine eşit miktarda yayılır. 20 ile 25 dakika bekletildikten sonra ılık su ile cilt temizlenir. Gözeneklerin kapanması ve cildin sıkılaşması için temizliğin sonuna doğru soğuk su kullanılmalıdır.

Peeling Etkili Bal Maskesi

Kabuğu soyulmuş 1 adet elma ile 1 yemek kaşığı bal blenderda yumuşak bir kıvam alıncaya kadar karıştırılır.Maske yüze masajla yapılarak sürülür ve 15 dakika bekletilir. Ilık su ile yıkanan cilt temizlenir. Düzenli bir şekilde bu maske uygulanırsa ciltteki lekelerin azalmasına yardımcı olur.

Bir başka peeling etkili bal maskesi yapımı için, 1 yemek kaşığı badem kaşıkla iyice ezilir ve 2 yemek kaşığı limon( kuru cilt için yoğurt), 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi krem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Yüze masajla sürülen maske 15 dakika bekletilir. Ilık su ile temizlenen cilt hem parlak görünecek hem de ölü deriden arınmış olacaktır.

Bal maskesi tarifi doğru yapılıp düzenli uygulandığında cilde parlaklık kazandırdığı gibi kırışıklıkların ve cilt lekelerinin kaybolmasına yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu