Anne-bebek

Anne Sütü Alan Bebeğe Mama Takviyesi Yapılır Mı?

Anne Sütü Alan Bebeğe Mama Takviyesi Yapılır Mı? Bebeklerin ruh sağlıkları ve bedeninin gelişimi için ilk 6 ay anne sütü verilmesi gerekir. Her anne sütü, kendi bebeği için çok önemli bir yaşam kaynağıdır.

Anne Sütü Alan Bebeğe Mama Takviyesi Yapılır Mı? Anne bebeğini ilk 6 ay rahat bir şekilde emzirebiliyorsa mamaya ihtiyacı olmaz. Doğum olduktan hemen sonra ilk yarım saat içerisinde bebeği emzirmek çok önemlidir. Bu yarım saat süre içerisinde bebek emzirilirse anne sütü ileride daha çok olur.

Anne Sütü Alan Bebeğe Mama Verilir Mi

Anne sütünün çok olması nedeniyle bebek rahatça beslenir. Anne sütünün yeterli olmadığı durumlar da, veya ilk 6 aydan sonra anne sütü alan bebeğe mama verilmeli mi? Birçok anne tarafından tercih edilen bebek besleme sitillerinden biriside mama desteği olmaktadır. Bu durum da anneler rahatlamaktadır. Bebeklerde 6 aydan sonra farklı gıdalara ihtiyaç duyulur. Bunun için mama vermek gereklidir. 6 aydan önce sütünüzün durumuna göre bir doktora danışarak mama kullanmayı öğrenebilirsiniz. Anne sütü bebeğe yetmiyorsa veya bebek memeyi emmiyorsa o zaman mama vermeye başlayabilirsiniz. Göğüs pompaları yardımıyla sütünüzü sağıp artırabilirsiniz. Bebeği 6 ay boyunca anne sütü ile beslediniz ve bebeğe süt vermek yerine ek gıda verecekseniz mamaya başvurmanız gerekir. Bu 6 aylık süre sonunda bebek yeni besinlerle tanışmaya başlayacaktır. Bu durumda sizin evde hazırlayacağınız gıdalar veya buna eş değerde olan mamalara başvurmanız gerekecektir. Fakat mamaya geçmeniz durumunda anne sütünü bebekten hemen çekmeyin. Bebeğin duygusal ve bedensel ihtiyacı için memeyi bebekten kesmek doğru olmaz. Bunu yavaş yavaş azaltarak yapmak en doğru yöntemdir. Bebeği yavaş yavaş 2 yaşına kadar emzirmeniz doğru olur.

Bebeğin 6 Aydan Sonra Beslenmesi

Bebek 6 ay sonunda, anne sütünün yanında, hazır mamalar veya evde kendinizin hazırlayacağı besinlerle beslenmesine başlanılabilir. Bunlar muhallebi, sebze püreleri ve yoğurt olabilir. Bebek 7. Ayından sonra bu ek besinlere alışmaya başlar. Bu süre içerisinde kendiniz hazırladığınız bazı besinleri bebeğe verebilirsiniz. Bunun yanında hazır mamalarda kullanabilme olanağınız olur. Annelerin en çok dikkat edecekleri konu hazır mamaların kaliteli olmasıdır. Mama alırken bebeğinizin ihtiyacını karşılayacak mamaların olması gerekir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu