Güzellik

Saçlarınızın En Doğal Boya ve Bakım Kürü, Kına..

 

Saçlarınızın En Doğal Boya ve Bakım Kürü, Kına..

Sağlıklı ve parıl parıl parlayan saçlar her bayanın hayalidir. Saç tipi ve modeli nasıl olursa olsun, saçların kendini gösterebilmesi için ilk şart sağlıklı olmasıdır. Saçlarımız kendi köklerinden ve kan yolu ile vücudumuzdan beslenmektedir. Bu nedenle sağlıklı saçlara sahip olabilmek için öncelikle iyi beslenmemiz gerekir ki, kan yolu ile vücudumuzdaki besinler saçlarımızı da beslesin. Buna ilave olarak saç diplerine uygulayacağımız kürler kökleri kuvvetlendirerek sağlıklı saçlara sahip olmamızı sağlayacaktır.

Bütün bunları yapıyor olmaz bazen yeterli gelmez. Dış etikler ve saçlarımıza yaptırdığımız boyalar, ne kadar iyi beslenirsek beslenelim saçların sağlıksızlaşmasına ve yıpranmasına neden olur. Saç boyalarında kimyasallardan mümkün olduğunca uzak, daha natürel ve doğal ürünler kullanmak faydalı olacaktır. Ama ne kadar bitkisel ve natürel olursa olsun hiçbir boya kınanın yerini tutmayacaktır. Kına ile boyanan saçlar her daim pırıl pırıl ve son derece sağlıklıdır.

Kına bilinen klasik kullanımının dışında, farklı birkaç tonda uygulanabilir. Tamamen doğal ve besleyici olan bu uygulamalar özellikle kahve tonlarında çok güzel sonuçlar verir. Kına karışımında kullandığınız malzemelerin miktarları ile oynadığınızda ise açık, orta ve koyu tonlar elde edilmektedir.

En ideal kına karışımı için öncelikle normal kına kullanmalısınız. Çünkü en sağlıklı olan kına normal kınadır. Hint kınası pek tercih edilmemelidir.  Normal kınayı sade kullandığınız takdirde kızıl bir renk oluşur. Kahve tonlarına ulaşmak istiyorsanız kına içerisine demlediğiniz siyah çaydan ilave etmelisiniz. Yine karışım içerisine ceviz ağacı yaprağından hazırladığınız sudanda kattığınızda kahve tonlarına yaklaşmış olursunuz. Karışıma ilave edeceğiniz, toz haldeki Türk kahvesi ile açık kahve tonlarını yakalamış olursunuz. Tonun koyulaşmasını istiyorsanız ilave edilen malzemelerin ölçülerini artırmanız gerekecektir. Bütün bu karışıma yarım limon sıktığınızda kına karışım ile etkileşime geçecek ve karşımızı özümseyecektir. İçerisine ilave olarak bakım için de kullanılan doğal yağlardan ( zeytinyağı, badem yağı, jojoba yağı vb. ) ilave ettiğinizde ise kına saçlarınızı kurutmayacaktır.

Ancak unutmayalım ki, kınanın sıklıkla uygulanması gerekir. Boya zamanı gelmemiş dahi olsa, 15 – 20 gün tekrarlanması için ideal zamandır. Ve en önemli nokta, boyalı olan saçlara kına uygulanabilir ancak kınalı saçların tekrar boyanması saçlara ciddi zarar verecektir. Bu nedenle kına kullanımını başladıktan sonra kolaylıkla bırakamayacak olsanız da, sağlıklı ve parlak saçlara değecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu