Teknoloji

Raspberry Pi 2 – 35 Dolarlık Bilgisayar

raspberry görsel
Raspberry Pi 2 – 35 Dolarlık Bilgisayar

Raspberry nedir?, Raspberry Pi 2 fiyatı?,Raspberry Sistem özellikleri, gibi sorularınıza cevap olacak bir makale hazırladım.Raspberry Pi 29 Şubat 2012 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Daha öncelerde görmediğiniz derecede ufak, kredi kartı boyutuna yakın bir boy ve hacime sahip mini bilgisayardır.

Raspberry Pi’de Neler Yapabilirim?

Raspberry’de çeşitli standart ofis programlarını çalıştırabilir, internette sörf yapabilir ve bazı oyunları oynayabilirsiniz. Ayrıca Raspberry televizyona bağlanması mümkün olan bir cihazdır. Raspberry’nin en son modellerinden olan Raspberry Pi 2 cihazının üzerinde 3 giriş bulunmaktadır. Cihazın çocuklar için bile uygun derecede olduğu söyleniyor. Hatta üzerinde basit programlamalar yapanlar bile varmış.

Raspberry Pi 2’nin Sistem Özellikleri Nedir?

Raspberry Pi 2’nin (Yeni 1GB’lık versiyon İngiltere Menşei) sistem özelliklerine gelecek olursak;

1 GB SDRAM ve 900 MHz işlemci hızı bulunmakta. Ayrıca cihaz Windows 10 ve Linux desteklemektedir, (Satın aldığınız bazı noktalarda ücretsiz içinde bulunduğu söyleniyor Windows 10’un). Ayrıca cihaz çok düşük güç tüketimi yapmakta. HDMI Video çıkışı, TRRS ses ve görüntü çıkışı, microSD kart yuvası, ve 4 adet Usb konnektörü bulunmakta. Ekleyecek olursak cihaz 4 çekirdekliymiş. Aldığım bilgilere göre sistemsel özellikleri bu şekilde, siz zaten satın alım yaparken özelliklerini daha dikkatli incelersiniz. Ek olarak Raspberry Pi 2’ye klavye ve mouse bağlanmaktadır.

Raspberry Pi 2 Fiyatı Nedir?

Raspberry Pi 2 son derece maliyeti düşük bir cihazdır. Yurtdışında 35 dolar olan fiyatı. Ortalama Türkiye fiyatı ise 130-180 lira arasında değişmekte. Güzel ve denenmesi gereken bir mini bilgisayar olduğunu düşünüyorum. Kullanışlı, ufak ve taşınabilir olması en güzel yanı. Üstelik televizyona bağlanılabiliyor. Şahsi incelemem ürünün parasının hakkını verdiği yönünde. Yinede karar tüketicinin tabii.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu