Anne-bebek

Okula Giden Çocuklara Ne Kadar Harçlık Verilmeli

Okula Giden Çocuklara Ne Kadar Harçlık Verilmeli? Çocukları para ile tanıştırıp iyi bir ilişki kurdurmak her ebeveynin endişe konusudur. İlkokul çağında harçlık ile tanışma gerçekleşir.

Okula Giden Çocuklara Ne Kadar Harçlık Verilmeli? Harçlık okullarda çocuklara beslenme için gereken harcamalarda kullanması gereken parayı ifade eden kelimedir.  Bu harcama gerek yemekhane gerek kantin üzerinden yapılır. Çocukların ihtiyaç olarak istediği bu harçlık talebi masumdur. Ama daha erken yaşlarda abur-cubur, ihtiyaç dışı istekler için sürekli para talebi oluşması normal karşılanacak bir durum olmamalıdır. Maalesef ki günümüz çağında tüketim çılgınlığı çok erken yaşlarda başlamakta ve para harcama isteği yüksek safhalara çıkmaktadır. Bu büyük sorunu ortadan kaldırmak için en büyük görev ailelere ve eğitimcilere düşmektedir. Çünkü para harcama alışkanlığı çocuklarda gelecekteki davranışı geliştirme üzerinde etki bırakır.

Yaş Grubuna Göre Harçlık

Bu gereksiz harçlık isteği, azla yetinememe ve tüketim sorunun önüne geçebilmek adına yapılan birçok çalışma mevcuttur. Para harcama yönetiminde başarılı olan çocuklar gelecekte yetişkinlik kazançlarını iyi kullanır. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre çocuğun duygusal ve zihinsel gelişim evrelerine bakıldığında 3 yaş grubu üzerinde bu çalışmaların uygulanabileceğine karar verilmiştir.  3-4 yaşlarına gelen bir çocuğa artık para nedir, ne işe yarar gibi bilgiler verilmeye başlanmalıdır. 6-7 yaşlarına gelindiğinde ise artık okulunda ona lazım olacak ufak harçlıklar vermeye başlanılır. Çünkü beslenme sadece okulun yemekhane ve kantininden sağlanmak zorunda değildir. Çocuğa evden verilen okul beslenmesine artı olarak sosyal çevrenin getirdiği beslenme için ufak bir harçlık verilir.  Bu durum sayesinde çocuk ucuz ve pahalı kavramlarını keşfeder ve harçlık yönetimi oturtur. Yaş ilerlemesi ve piyasa değişimi takibi ile harçlık miktarı artabilir. Bu takip okuldaki besinlerin fiyatının bilinmesi ile yapılabilmektedir.

Harçlık verme sıklığı ise yine yaşla değişkenlik gösteren bir durum olarak kabul edilir. Yaş değişkenliği sonucunda zaman duyarlılığı da geliştiğinden dolayı istek artabilmektedir. Mesela henüz küçük olan ve para harcama yönetiminde acemi sayılan 3-4 yaş grubu günlük harçlık almalıdır. Ama 3-34 yaşında aldığı ufak harçlıklarla beraber ucuz-pahalı kavramlarına duyarlı olan 7-9 yaş grubu ise haftalık harçlık alabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu