Teknoloji

Moleküller Mutlak Sıfırda Donarsa

Moleküller Mutlak Sıfırda Donarsa

 

Bilim adamları her yeni gün insanlığa yeni gelişmeler sunmak üzere çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalardan birisi de moleküllerin hiç olmadığı kadar soğutulmasının başarılmış olması oldu.

Bazı ileri düzey teknolojiler kullanarak bazı MIT’li bilim insanları moleküllerin 500 nanokelvin gibi düşün bir dereceye kadar yani anlayacağımız tabir ile mutlak sıfır derecesine kadar soğutmayı başardılar.

Mutlak sıfır uzayın en soğuk yerlerinden dahi daha soğuk anlamına gelen – 459,67 F derecelik bir sıcaklığa tekâmül ediyor.

Peki, Bu Ne Anlama Geliyor?

Moleküller normalde titreşir ve etraflarında dönerler, onların dünyasına göre çılgınca bir hareket söz konusu diyebiliriz. Donan moleküller demek hareketlerin neredeyse tamamen durması anlamına geliyor. Bu durum ile bilim insanları maddenin daha önce hiç keşfedilmemiş durumlarını izleyebilecekleri ihtimali ile heyecanlanmış durumdalar. Bilim adamlarının yaptığı açıklamalara göre hareketsiz kalan moleküller hiç sürtünme kuvveti hissetmeyeceğinden dolayı süpersıvı kristaller gibi maddenin farklı durumlarını inceleyebileceğimizin mümkün olduğunun altını çiziyorlar.

Bu tip deneyler ile maddeleri aşırı soğutarak soğutulmuş olarak birleştirdiklerinde 7.500 Kelvin enerji emilimine kadar soğurmalar yaşanabildiği şu aşamada gözlenen en heyecan verici olay. İlerleyen dönemde ise bilim adamlarının bunu daha farklı alanlar da ve enerjilerde kullanarak neler yapabileceği ise henüz kestirilemiyor bile.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu