Dekorasyon

Minimalist Dekorasyon

Dekorasyon programlarında ve dergilerinde yer alan kavramlar arasında bazen minimalist anlayışından söz edilir. En aza indirgemek anlamına gelen minimalize etmek deyimi sonuçta dekorasyon söz konusu olduğunda kelimenin tam anlamıyla fazla eşyalardan kurtulmak ve sadeleşmek anlamına gelmektedir. Fakat bu sadeleşmeyi yaratırken de eşyaların uyum içinde olmasına dikkat ediliyor. Zaten dekorasyon tanımı içinde uyum kelimesi mutlaka geçer.

Eşya Fazlalığından Kurtulmak

Eski kuşakların her şeyi saklama anlayışı evlerde kalabalıklaşmaya yol açıyordu. İşte eşyanızı minimalize ederek bu fazlalıklardan kurtuluyorsunuz. Bu esprili yaklaşımdan öte bu dekorasyon kavramı aslında modern insanın da tercih ettiği bir biçimdir.

Zaten yeterince hareketli olan modern şehir yaşamından çıkıp evine dönen insanlar dekorasyon konusunda rahatlığa ve sadeliğe yönelmektedirler. Çok sevilen ama bir zaman sonra toz toplayan obje haline gelen biblolar, yığınla aksesuar minimalist anlayışta ortadan kalkıyor. Kitaplıksa kitaplık kuruluyor, onu irili ufaklı bir sürü süs eşyasıyla doldurmuyorsunuz.

Bilgisayar masanızda da sadece işlevsellik öne çıkıyor, cicili bicili kalemlikler, değişik heykelcikler, yığınla çay kupası ortadan kalkıyor. Minimalist anlayış bu bağlamda evin her köşesinde uygulanabilir.

Karşı Çıkanlar da Oluyor

Bu dekorasyon tarzına kuşkusuz karşı çıkanlar da var. Aksesuar kullanımı evde sıcak bir atmosfer yaratıyor, evimi süslemek isterim, otel odalarına benzemeye gerek yok düşünenler olacaktır. Ama gerçek bir minimalist anlayışla yapılan süslemelerin sonuçta evinizde çok zevkli ve çok rahat ettirici mekanlar yaratabileceğini unutmayın.

Sözümüz süs diyerek eve yığılan eşyalar hakkındadır. Salonlarda çok yer kaplayan geniş büfelere koyduğunuz su bardağı takımlarını en son ne zaman kullandınız? Bu arada ev eşyasında ve aksesuarlarda sadeleşmenin en çok kiracı olarak yaşayanlara kolaylık getirdiği de başka bir gerçektir.

Bu yüzde dekorasyonda minimalist anlayış aslında fazla tüketici olmanın da önüne geçiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu