Sağlık

LENFÖDEM

Lenfödem

Kanser ve tedavisinin en yaygın nedeni olarak tanımlanmaktadır. Lenfatik sistemin parçalarının, cerrahi yöntemlerle alınması sonucunda lenf drenaj kanallarında tıkanmalar meydana gelmektedir. Bu tıkanmalar ileriki dönemlerde ilgili ekstremite de lenfödeme yol açmaktadır. Kadınlarda özellikle, meme cerrahisinden sonra çok yaygın bir şekilde gözlenmektedir.

Lenfödem, başlangıçta yumuşak dokuludur, ekstremite elevasyonu ile geçebilmektedir. Daha sonraları meydana gelen fibrotik değişiklikler nedeniye katılaşır ve şekil bozukluklarına yol açar. Ekstremite gittikçe büyür ve bu ağırlık kişide rahatsızlık hissi yaratmaya başlar. Hareketlerin de kısıtlanmaya başlamasıyla birlikte deri enfeksiyonları, ödem, ateş, akut ağrı gibi semptomlar görülmeye başlar.

Lenfödem hastası kişilerin psikososyal durumları da zamanla değişmeye başlar kişide utanç, özgüven kaybı, anksiyete, depresyon gibi olumsuz durumlar gelişir. Lenfödem de tam bir iyilik hali sağlanamaz, çünkü kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Bu konuda yapılabilecekler, hastanın fonksiyon kaybını en alt seviyede tutarak kişinin ağrılarını azaltmak ve estetik kaygılarını en aza indirmektir. Bu komplikasyonların kontrolünde birçok fizyoterapi yöntemi kullanılmaktadır.

Cilt bakımı: Yumuşatıcı kremlerin her gün uygulanması ve cilte bakımının özenle yapılması gereklidir. Derinin kesik, çizik, yırtıklara karşı korunması önceliklidir.

Kompresyon/destek: Giysilerden oluşan bir tedavi yöntemidir, bu giysiler ödemi kontrol altına alabilmek için tasarlanmıştır.Giysiler gün boyu giyilir.

Egzersiz: Kas kontraksiyonları lenfatik sistemde geri dönüşü sağlar, bu şekilde lenfatik yükü azaltır. Egzersiz şiddeti,fizyoterapist tarafından belirlenmelidir aksi takdirde aşırı egzersiz semptomları arttırabilir.

Lenfatik drenaj: Manuel lenf drenajı olarak uzmanlar tarafından uygulanır. Lenfatik geri dönüşü sağlamak amaçlanmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu