Sağlık

Kök Hücre Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Kök Hücre Tedavisi Yöntemleri Nelerdir? Tıp dünyasında tedavi amaçlı kullanılan kök hücreler, sadece belirli doku hücrelerine dönüşebilen öncü doku hücreleridir.

Kök Hücre Tedavisi Yöntemleri Nelerdir? Kök hücre tedavisi için kemik iliğine iğne batırmak, biyopsi yapma gibi yöntemler kullanılarak az miktarda elde edilen kök hücre alınıp haftalarca bunları çoğaltmak çok riskli bir işlemdir. Son yıllarda edinilen bilgi ve kazanılan tecrübelere göre kök hücrenin en çok yağlı dokuda bulunduğu tespit edildi. Hücre öldürmeden özenli bir şekilde yapılan işlem ile kök hücre yağ dokusundan özenli bir şekilde alınıyor. Canlının vücut bulmasında ve vücudun yaşamını devam ettirebilmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Kök hücre tedavisinde birçok yöntem vardır bunlardan bazıları şöyledir;

 • Botoksenjeksiyonu
 • Dolgu enjeksiyonu
 • Mezoterapi
 • Peeling
 • Dermaroller uygulaması
 • Endopeel uygulaması
 • Cilt bakımları
 • PRP

Botoks Enjeksiyonu

Yüz hareketlerinin yapılmasını sağlayan kaslar deriye bağlı olan kaslardır. Yüzde uzun yıllar süren mimikler sonucu deri altında bulunan kaslar kırışıklığa sebep olmaktadır. Botoks tedavisi için en uygun bölgeler kaş arası, göz çevreleri ve alındır.

Dolgu Enjeksiyonu

Dolgu enjeksiyonu, yaşlanmaya paralel olarak oluşan kırışıkların, çukurların giderilmesi için dolgu işlemi yapılan bir kök hücre tedavi sistemidir. Cildi nemlendirir. Dolgu maddelerinin cilde enjekte edilmesiyle yapılır.

Mezoterapi

Cildin ihtiyacı olan maddeleri istenilen seviyede  verilmesi amaçlanmaktadır. Mezoterapi ile cilt lekeleri tedavi edilebilir. Yan etkisi çok nadirdir. Cilt yenileme ve gençleşme vitamin enjeksiyonu ile yapılmaktadır.

Peeling

Meyve asitleri kullanılarak yapılan özel bir işlemdir. İşlem cilt temizliği ile başlamaktadır. Özel solüsyonlar uygulanmasının sonrasında nötralizasyon yapılır son olarak besleyici ve onarıcı bir krem ile işlem tamamlanır. Peeling uygun tıbbi yöntemlerle yapıldığı taktirde başarı kaçınılmaz olacaktır.

Dermaroller Uygulaması

Ucunda değişen sayıda genellikle 200 adet iğne bulunan rulo ile yapılan tedavide amaç iğnelerle tedaviyi gerçekleştirmektir. Uygulama sırasında iğnenin açtığı tüneller 15 dakika içerisinde kapanır. Son yıllarda bu sistem saç dökülmesi tedavisi için kullanılmaktadır.

Endopeel Uygulaması

Yaşlanma sonucu vücudun alt kısımlarında meydana gelen sarkma ve gevşeme için kullanılır. Yapıldığı andan itibaren etkisi 6-8 ay sürmektedir. Ciltte sıkılaşma sağlanır. Kısa bir sürede yapılır ve cildin parlak, canlı ve sıkı gözükmesine yardımcı olur.

Cilt Bakımları

Uzmanlar tarafından cildin ihtiyacına uygun şekilde derinlemesine yapılan temizleme işlemidir. Cilt bakım yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Klasik cilt bakımı,
 • Anti-Aging cilt bakımı,
 • Oksijenli cilt bakımı,
 • Akne tedavisi,
 • Leke tedavisi,

PRP

Özellikle cilt yenileme işleminde tercih edilir. İğneli bir yöntem olmasına rağmen konforlu bir uygulamadır. Erkeklerde saç dökülmesinde kullanılan başarılı bir yöntemdir. Deride oluşan hasarlara ilk olarak bu hücreler gelir ve yeni oluşan doku ciltte gözle görülebilir. Özellikle alerjik ve hassas ciltlerde tercih edilir. PRP uygulaması sonrasında cilt daha sıkı, parlak bir görünüme sahip olurken ince çizgiler kaybolur.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu