Dekorasyon

İki Stilin Buluşması “ Osmanlı ve Modern”

İki Stilin Buluşması “ Osmanlı ve Modern”

 

 


 

 

Osmanlı renkleri ve desenleri son zamanlarda ünlü tasarımcıların gözdesi oldu. Eski moda olmasına rağmen saray tekstil ve aksesuarları çağdaş mobilyalar ile bir araya geldiler. Bambaşka bir stil ortaya çıktı, “ Osmanlı ve modern” Osmanlı tarzının mütevazı görkemiyle, modern stilin mesafeli duruşu bir araya gelince bambaşka bir stil ortaya çıkıyor.

Osmanlı stilinin modern eşyalarla bir araya gelmesi çok şık dursa da, çok dozunda kullanılmalı. Aşırı kullanıldığı zaman boğucu bir ortam ortaya çıkar. Osmanlı esintisini taşıyan gösterişli kumaşlarla birlikte sade mobilyalar seçilmelidir.

Osmanlı tarzı, kendi gibi anlaşılması zor bir tarzdır; zarif, heybetli aynı zamanda mütevazı.Tasarımcılar, modacılar Osmanlı tarihinden esinlenerek farklı koleksiyonlara imza atıyorlar.

Osmanlı tarzı aslında içinde büyük mobilyalar barındırmayan, rahle, divan, siniden oluşan eşya grubuyla var olmuştur

Osmanlı zamanında evler, çadırlar gibi döşenmiş, ahşap sandıklar, rahleler, sofralar, beşikler ve çekmeceler kullanılmıştır. Mihrap, minder, rahle, kapı ve pencereler de ayna ve kakma el işçiliği her zaman kıymet görmüş, fakat evler her zaman büyük bir sadelik içinde özen gösterilerek düzenlenmiş.

Osmanlı tarzı her zaman modacılara ve tasarımcılara ilham veren bir zenginliktir. Öyle ki görkemi renklerine ve desenlerine yansıyor.

  Osmanlı motifleri hikayeleri ile de birçok koleksiyonda kullanıldı.

      İki tarzın modern buluşması


İki tarzın modern buluşması

 


Osmanlı tarzının en fazla kullanılmakta olduğu yerler, döşemelik kumaşlar, porselenler, halılar, duvar boyaları, duvar kağıtlarıminderler, küçük kahve sehpaları, vitray ve mozaiklerde rastlamak mümkün,

Osmanlı dokunuşlarını evlerinde veya iş yerlerinde görmek isteyenler, fikir sahibi olmaları için müze ve sergileri mutlaka gezmelidirler.

Osmanlı zamanında ustalık ve zanaatkarlık çok önemliydi, mermer, demir, bronz, bakır işçilikleri; hat, ebru sanatı değerliydi. Günlük hayatta ise siniler, bakır ve toprak kaplar kullanılırdı. Günümüzde hala dekorasyonda kullanılmakta olan bu tür objeler bulunmakta.

Yastıklarda Osmanlı Rüzgarı

 

Modern tarz ile Osmanlı tarzının bir araya gelmesinde tamamlayıcı olarak kullanılan aksesuarlar ise çoğunlukta Osmanlı tarzından seçilmeli; desenlerine sahip yas rahleler, halılar, el dokuması antik kilimler, önemli objelerden gümüşler, minder ve büyük Osmanlı yastıkları kullanılabilir. İki tarzın buluşmasıyla ortaya şık bir görüntü çıkıyor. Ancak iki tarzı harmanlarken çok dikkatli olmak gerekir. Osmanlı tarzına yakışır bir şekilde abartmadan dizayn edilirse, gerçekten uzaklaşmadan güzel bir görüntü elde edilebilir.

Aksesuarda Osmanlı Etkisi

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu