Güzellik

Hamilelik Süresince Yapılması Gereken Testleri Biliyor Musunuz?

Hayatınızın en önemli noktalarından birisine geldiniz ve yakın zamanda bebek sahibi olacaksınız. Hem sizin için hem de çocuğunuz için hamilelik sürecinde çeşitli testleri uygulamanız gerekiyor. Uzmanlar tarafından önerilen bu testler sizin ve çocuğunuzun sağlığını kontrol ederek eğer bir aksaklık varsa erken müdahale şansı tanıyor.

Hamilelikte Testler
Hamilelikte Testler

Alanında oldukça başarılı olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı İrem Cansever bayanlara bazı tavsiyelerde bulunuyor. Bilinçlenmek açısından bu tavsiyleri okumanızda fayda var. Hamile kalmadan önce kan sayımı, TSH tetkikleri, Pap-Smear ve utrasonografik muayeneleri kesinlikle yapılması gerektiğinin altını çizen İrem Cansever hamile kalmadan altı hafta önce folik asit kullanımının çocuğunuzun gelişimini olumlu etkileyeceğini vurguluyor.

Hamilelik Sürecinde Hangi Testleri Yaptırmalıyım?

Gebeliğin ilk anından itibaren anne kontrol altına alınarak belirli aralıklarla muayene edilmelidir. İlk kontrol adet gecikmesiyle birlikte yapılan kan testidir. Pozitif çıkmasıyla hamilelik sürecinin başlangıcı belirlenir. Sonrasında 6. haftada vajinal ultrasın ile embriyoda kalp atışları tespit edilir. Eğer tespit edilemezse hamileliği sonlandırmak gerekebilir.

Hamilelikte Kontroller ve Testler
Hamilelikte Kontroller ve Testler

Hamilelik sürecinde yaptırılması gereken çok sayıda test bulunuyor. İlk olarak kan sayımı yapılmalıdır demir eksikliği için yapılan bu yöntem hamilenin demire ihtiyacı olup olmadığını ölçmektedir. Tsh testi yapılarak hamilelikte çıkabilecek tiroid hastalıkların bulunması için yapılır. Kan grubu testide anne ve babanın kan uyuşmazlığının bulunup bulunmadığını ölçmek adına yapılır. Çocuğunuzun ve kendinizin sağlığını düşünüyorsanız sürekli olarak kontrol altında bulunarak gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu