Gebelik

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Hakkında Merak Edilenler

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Hakkında Merak Edilenler nelerdir? Gebelikte şeker yükleme testi gebelik ile birlikte ön plana çıkan uygulamalardan biri olarak anne ve bebek sağlığı göz önünde tutularak yapılan bir testtir.

Gebelikte şeker yükleme testi hamileliğin 24 ve 28 haftasında ortaya çıkan bir durumdur. Yapılan test esnasında anne adayına 50 gr olacak şekilde bir glikoz içirilir. Tam bir saat geçtikten sonra da gerekli şeker kontrolü yapılır. Bu test esnasında eğer seviye 140 mg’ın altında çıkarsa bu durum anne adayında gebelik şekeri olmadığı anlamına gelir. Oldukça kolay ve basit bir testtir. Bugün birçok anne adayı da bu testi yaptırmaktadır.

Glikoz Şekeri Testinin Geçerliliği

Glikoz şekeri testi bugün çok gelişmiş bir laboratuvar ortamında yapılmaktadır. Bu test ile birlikte hamilelerin yanı sıra bebeklerin de sağlığı kontrol altına alınmaktadır. Eğer testte bebek ya da anne sağlığına etki edecek bir sorun ortaya çıkarsa, burada erken müdahale devreye girmektedir. Çünkü şeker oranı hamile olan bir birey için büyük önem taşır. Eğer şeker miktarında bir artış varsa bu durumda gerekli önlem daha öncesinde alınmak zorundadır. Şekerin artışı demek annenin ya da bebeğin krize girmesi demektir. Burada artış söz konusu olursa doğacak olan bebekte ilerde büyük hastalıklar da baş gösterebilir. Ancak gerekli önlemler alındığı zaman en ufak bir sorun bile ortaya çıkmamış olur.

Bebek Sağlığı İçin Gebelik Şekeri Testi

Bebek sağlığında gebelik şeker testi önemli bir yapıya sahiptir. Bebek sağlığı için bu şekerin genel seviyesi ölçülür. Eğer test sonucunda şeker miktarında bir miktar artış yaşanırsa bu durumda şekeri düşürmeye yönelik olarak tedavi başlar. Bu tedavi ile şeker seviyesi doğum yapılana kadar korunmuş olur. Şeker seviyesindeki artış sonucu bebekte de bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar ise tedavisi olmayan sonuçları da beraberinde getirebilir. Bu tür durumlarda şeker testi sadece anne için değil bebek sağlığı için de önem taşır. Gebelikte şeker testi ile hem bebek hem de anne sağlığı koruma altına alınmış olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu