Gebelik

Gebelik Süresinde Hangi Testler Yapılmalı?

Sağlıklı bir hamilelik için hamilelik süresince yapılması gereken testler eksiksiz şekilde yapılmalıdır. Bunlar bebek sağlığı için de önem taşımaktadır.

İlk test hamile kalmadan önce kadınların yaptırmaları gereken rahim ağzı kanseri taraması ve vajinal smear testi olarak belirtilmektedir. Hamilelikte en çok rastlanan kanser türü rahim ağzı kanseri olduğundan dolayı bu testler ihmal edilmemelidir. Bir sonraki test ise Torch adı verilen testtir. Torch testi ile rubella, toksoplazma, herpes gibi virüs ve mikroorganizmaların olup olmadığı incelenmektedir. Toksoplazma düşüklere sebep olduğundan dolayı buna karşı dikkatli olunmalıdır.

Hamileliğin ilk haftalarına gelindiğinde CMV enfeksiyonu taranmalıdır. Bu enfeksiyon bebeğin ölümüne neden olmaktadır. Buna ek olarak benzer dönemlerde anne adayına karaciğer fonksiyon testi de yapılmalıdır. Ayrıca bebekte zekâ geriliği oluşumunu önlemek için tiroit bezi fonksiyonları da gözden geçirilmektedir.

Gebelik Sürecinde Yapılacak Testler

Gebelik sürecinin ilk üç aylık döneminde ikili tarama testleri yapılmaktadır. Bu test için bebeğin ense kalınlığı ve ölçüleri değerlendirilmekte, anneden kan alınarak hamileliğe özgü plazma proteini değerlerine bakılmaktadır. Hamileliğin on birinci ile on dördüncü haftaları arasında yapılan gebelik ikili tarama testleri güvenilirliği oldukça yüksektir.

Gebelik süresinde hangi testler yapılmalı sorusuna verilecek diğer bir yanıt da üçlü ve dörtlü tarama testleridir. Bu testler ikili testlerin yapılmalı durumlarda uygulanır. İkinci üç aylık dilimde yapılan üçlü tarama testi genetik sorunlar, down sendromu, omurga hastalığı gibi durumların varlığını ortaya koymaktadır. Buna ek olarak ikinci üç aylık süreçte tiroit testleri tekrar yapılmaktadır. Yapılan testler sonucunda bir sorun görülüyor ise amniyosentez yapılmaktadır. Bundan sonra anne adayına ultrasonografik muayene, fetal eko, kordosentez, yükleme testi, NST testi gibi testler yapılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu