Eğitim & Kurs

Formasyon Nedir? Nasıl Alınır ve Şartları Nelerdir?

Formasyon Nedir? Nasıl Alınır ve Şartları Nelerdir? sorusu sıkça araştırılan sorular arasında yer almaktadır. Formasyon belgesi ile öğretmen olabilirsiniz. Formasyon Eğitim Fakültesi mezunu olmayan kişiler bu belgeyi alarak öğretmenlik yapabilir. Dolayısı ile öğretmenlik için gerekli bir belgedir.

Formasyon nedir? sorusu sıkça soruluyor. Mezun olan kişilerin öğretmenlik yapabilmesi için alması gereken bir belgedir. Formasyon Eğitim Fakültesi mezunu olmayan kişilerin öğretmenlik yapmasını sağlayan bir belge türüdür. Mesleki yeterliliği olmayan ve öğretmenlik yapmak isteyen kişiler formasyon almalıdır. Fakat bunun için hem MEB hem de YÖK’ün belirlemiş olduğu şartlara uygun olunması gerekmek. Çoğunlukla Fen ve Edebiyat Fakültesi öğrencileri öğretmenlik yapabilmek için almaktadır.

Formasyon Nasıl Alınır?

Formasyon almak için bazı koşulları sağlıyor olmanız gerekiyor. Özellikle MEB ve YÖK tarafından belirlenen kriterlere uygun olmalısınız. Peki, formasyon nasıl alınır? Öncelikle bu belgeyi almak biraz zor olabilir. Yüksek Öğretim Kurumu tarafından belirlenen üniversitelerden alınan bir belgedir. Dolayısı ile her üniversite formasyon vermez. Formasyon eğitim ücreti her yıl değişkenlik göstermektedir. Ancak üniversitelerin çoğunda bu ücret 2.000 TL’dir. Formasyon için başvuru yaparken bazı belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Bu belgeler;

  • Formasyon başvuru formu
  • İki tane vesikalık fotoğraf
  • Nüfus cüzdanının aslı ile fotokopisi
  • Öğrenci belgesi veya mezuniyet belgesi
  • Onaylı lisans not durumunu gösteren belge
  • Formasyon program ücretinin ödendiğini ispatlayan dekont

Pedagojik Formasyonu Kimler Alabilir?

Eğitim Fakültesi’nde formasyon eğitimi verilmektedir. Ancak diğer öğretmen yetiştiren kurumlardan mezun olmuş kişiler öğretmenlik yapmak için formasyon eğitimi almalıdır. Aynı zamanda formasyon eğitimi sadece Eğitim Fakülteleri ve Eğitim Bilimleri Bölümü olan üniversiteler de uygulanmaktadır.

2021-2022 Formasyon İçin Başvuru

MEB tarafından yapılan açıklamaya göre pedagojik formasyon eğitimi alarak öğretmenlik yapabileceksiniz. 2021 yılında formasyon başvuru koşulları genişletildi. Peki, 2021 pedagojik formasyon nasıl alınır? Öncelikle MEB ile YÖK’ün birlikte yürüttüğü formasyon eğitimi için başarılı bir şekilde programı tamamlayan kişiler öğretmenliğe başvurabilir. Aynı zamanda 2021 yılı için formasyon eğitim tarihleri henüz belli değil. Pedagojik formasyon eğitimini tamamlayan adaylar formasyon almaya hak kazanır ve öğretmenlik yapma hakkını elde eder.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu