Sağlık

Fıtık Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Fıtık Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Bir organın onu yerinde tutan kas ya da dokulardaki boşluklardan faydalanarak dışarı kaymasına fıtık denir. Fıtığın kasık fıtığı, mide fıtığı, göbek fıtığı ve kesi yeri fıtığı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Peki fıtığın tedavi yöntemleri nasıldır? İşte fıtık hakkında merak edilen detayları sizler için ele aldık.

Fıtık Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Fıtık hastalığı, basit bir muayene ile teşhis edilebilmektedir. Hastaların büyük bir kısmı kendilerinde fıtık oluştuğunu fark ederler. Şişlik ve oluşan ağrı ile uzman bir hekime başvururlar. Genellikle fıtık hastalığı tedavisinde cerrahi müdahale uygulanır.

Fıtık Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Öncelikle bağırsağın kese içerisine giren bölümü karın boşluğuna yerleştirilerek kese kaldırılır. Kesenin etrafındaki kaslar özel malzemelerle yama yöntemi ile tedavi edilebilir. Hastanın ameliyattan çıktıktan sonra belli bir süre dinlenmesi gerekmektedir. Bazı zamanlarda ameliyat uygulanamazsa eğer dışarıdan müdahale edilir. Doktor bağırsağı karın boşluğuna iter. O bölgede oluşabilecek fırlamalara engel olmak için özel korseler veya geniş bir kayış yardımıyla tedavi edilir. Fıtık hastalığında erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Eğer tedavi edilmezse ciddi sağlık problemleri oluşturabilmektedir. Fıtık Tekrarlayan Bir Hastalık mıdır? Sağ ve sol tarafımızda bulanan kasıklarımızın her ikisinde de birbirinden bağımsız olarak fıtık çıkabilmektedir. Tek taraflı olarak yapılan ameliyatlardan sonra diğer tarafta fıtık oluşma riski vardır. Ancak bu tekrarlama sayılmamaktadır. Çünkü bu durum diğer kasıkta oluşan yeni bir gelişmedir. Bu olasılık erkek çocuklarda az kızlarda fazladır. Ameliyat olan tarafın tekrarlama olasılığı ise çok düşüktür. Fıtık Ameliyatı Sonrası Kısırlık oluşabilir mi?

Fıtık Ameliyatı Sonrası Kısırlık Oluşabilir Mi?

Fıtık tek başına kısırlığa neden olmaz ancak cinsel hayattaki bazı aktivitelerin sınırlanmasına yol açar. Fıtık ve hisroselde ortaya çıkabilen bir durumdur. Tedavide oluşan gecikmeler sonucu bağırsak ve yumurtalık çürümeleri oluşabilmektedir.  Ayrıca tedavideki gecikme sebebiyle sıkışan erkeklerin testislerinde bozulmalara sebep olabilmektedir.

Fıtık Ameliyatı Sonrası Cinsellik

Fıtık ameliyatı sonrası cinsel hayat yaklaşık 1 hafta sonradır. Ancak bu fıtığın genişliği ve büyüklüğüne göre 3-4 haftaya kadar da uzayabilmektedir. Her iki durumda da herhangi bir ağrı yaşandığı takdirde bu sürelerde uzamalar olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu