Dekorasyon

DEKORASYONDA AKSESUARLARA İŞLEVSELSELLİK KAZANDIRMAK

İç mekan dekorasyonunun vazgeçilmez unsurları olan tamamlayıcı aksesuarları, çoğunlukla yaşadığımız mekanlarda sıcaklık, çekicilik, samimiyet ve güzellik gibi arzu ettiğimiz bir duygu yaratmak amacıyla kullanırız. Ama daha da önemlisi artık aksesuarları belli bir amaca yönelik olarak doğru ve işlevsel kullanmak önemlidir.
Hangi miktarda ve nasıl aksesuarlar kullanacağınız, tümüyle sizin yaratmak istediğiniz tarz ve atmosfere bağlıdır. Bu nedenle öncelikle ne tür bir dekorasyon tarzından hoşlandığınıza karar vermelisiniz. Modern bir dekorasyondan hoşlanıyorsanız,mümkün olduğu kadar yalın aksesuarlar seçip bunları düzenli olarak yerleştirmelisiniz.
Eğer kendinizi etnik, otantik veya egzotik gibi tarzlarla sınırlandırmak istemiyorsanız, aksesuar seçerken yalnızca sizin için değerli olan ve bir anlam taşıyan objeler seçmelisiniz.
Mekandaki boş köşeleri, bir zeminin üzerine yerleştireceğiniz ve tercihen içinde canlı bitkilerin olduğu bir saksıyla veya tarzınıza uygun bir heykelle tamamlayın. Böyle bir durumda seçilen aksesuarın da, oda ve mobilyalarınızla uyum içinde olmasına dikkat edin.
Aynı boyutlara sahip resim ve tabloları geometrik şekillerle duvarlara asın. Örneğin; dikdörtgen formlu çerçevelerinizi duvara bir dikdörtgen oluşturacak şekilde asabilirsiniz.
Bazı raf veya kitaplarınızı kişisel aksesuarlarınızı yerleştirmek için kullanıyorsanız ve ilginç aksesuarlarınızın daha görünür bir şekilde olmasını istiyorsanız, kitaplığınızın arkasını biraz daha koyu bir renge boyayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu