Eğitim & Kurs

Aktif Okuma Nedir, Nasıl Yapılır, Hangi Alanlarda İşe Yarar?

Aktif Okuma Nedir, Nasıl Yapılır, Hangi Alanlarda İşe Yarar? Aktif okuma üç önemli noktadan oluşur: konu, ana fikir, yardımcı fikirler. Konu genellikle yazının başlığında ya da metnin ilk paragrafında olur.

Aktif Okuma Nedir, Nasıl Yapılır, Hangi Alanlarda İşe Yarar? Ana fikir, yazarın metni yazış amacıdır. Parçanın bütününü yansıtan en genel ifadedir. Yardımcı fikirler ise ana fikrin daha iyi anlaşılması için düşünceyi geliştirme yollarının yardımıyla ortaya konur.

5N1K Yöntemi Nedir

Ana fikri bulmak için gazetecilerin kullandığı 5N1K yöntemi kullanılabilir.

Kim?

Ne?

Neden?

Nasıl?

Nerede?

Ne zaman? sorularından oluşur.

Sonuç olarak anlayarak hızlı okumak mümkündür. Bunun için yönergeleri takip etmek, bu okuma yöntemini anlamak ve metinler üzerinde uygulamak gerekmektedir. Bunlar yapıldığında dakikada 350 kelimenin üzerinde okumak içten bile değildir.

Kitap okurken kişilerin algılarının sürekli açık olması gerekir. Algının açık olmasından kasıt yabancı kelimeleri not almak, dipnotları araştırmaktır. Kitabı bitirdiğinizde size ek okumalar sağlanmalıdır. Kaynakçayı incelemek önemlidir. Bu durum hem kitabın konusuyla ilgili daha detaylı bilgilere sahip olabilmeyi ortaya koyar. Hem de bu ihtimali olan kitaplar bulmanızı kolaylaştırır. Ayrıca bilgilerin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Bunun için mutlaka düzenli bir şekilde sizler de aktif ve hızlı okumayı hayatınıza dahil etmelisiniz.

Aktif Okuma Hangi Alanlarda İşimize Yarar

Aktif okuma sağlamak birçok alanda işimize yarar. Ancak en önemlisi kişinin kendini geliştirmesi alanında oldukça etkilidir. Bir şeyleri okuyacak öğreniriz dolayısı ile kişisel gelişime katkısı büyüktür.

Entelektüel bir bilgi birikimi sahibi olmamız açısından da son derece önemleri. 2 yıllık, 4 yıllık, 6 ya da 8 yıllık fark etmez. Bir birey kendini geliştirmesi için üniversite okumalıdır. Bunun dışında artık açık öğretimden ikinci üniversite gibi ek fırsatlar da çıkmaktadır. Evden online eğitim görmek gibi ayağınıza gelen eğitim fırsatları vardır. Sertifika eğitimi, yüksek okul, fakülte, yüksek lisans eğitimi, hayatımızın eğitim alanındaki parçalarıdır. Bu basamakları tırmanırken online olarak işlem sağlayabilmek de önemli olacaktır. Her bireyin kendini geliştirmesi açısından okumaya önem vermesi şarttır. Bunun için de okumayı sevmek gerekir. Kişinin kendini geliştirmek için kararı ve istikrarı olabilmesi son derece önemlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu