Sağlık

Ergenlik Döneminde Erkekler

Ergenlik Döneminde Erkekler
Ergenlik Döneminde Erkekler

Genellikle 10-14 yaş aralığı erkeklerin ergenlik dönemine giriş yaşıdır. Erkeklerde görülen fizyolojik birtakım gelişmeler ise 20 yaşına kadar devam edebilmektedir. Erkeklerde ergenlik dönemi ve gelişimi, cinsel organların büyümesi, genital bölgenin renginde koyulaşmaların oluşması, önce genital bölge daha sonra koltuk altlarında kılların çıkmasıyla birlikte iyice belirginleşir.

Kaslar bu dönemde gelişirken, sesin kalınlaşması ve ergenin özellikle yüzünde sivilcelerin çıkması yine bu dönemde görülmektedir. Ergende meydana gelen bu değişim ve gelişmeler erkeklerde kendini kabul etme ve kendine yaşıtları arasında statü kazandırması bakımından olumlu katkı yaparken cinsellik konusunda bilgilendirilmeyen erkek çocuklarında ters tepki uyandırıp birtakım travmalara sebebiyet verebilir. Yine bu dönemde görülen omnipotent düşünce yapısı ergenlerde otokontrolü devre dışı bırakıp geri dönüşü olmayan hatalar yaptırtabilir.

Bu Sorunlara Karşı Önlemler

Bu dönemde erkeklerin de en az kızlar kadar cinsel gelişmenin hızlanması nedeniyle bilgilendirilmesi gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Çünkü bu dönemde kendilerinde meydana gelen bu gelişim ve değişimlerin farkında olan ergenler bedenlerindeki fizyolojik değişimleri daha rahat anlayabilmektedirler. Bu dönemde çok daha fazla bilmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgiler çevreden rast gele öğrenilse eksik ve yanlış olma durumları karşısında ergende kalıcı hasarlar bırakabilir. Ergenle iyi bir iletişim içinde olmak için ergenin çevresindekilerin iyi birer dinleyici olabilmeleri gerekmektedir. Çünkü anlaşılmak, değer verilmek ergen için çok büyük bir önem arz etmektedir. Sorularına cevap bulamadığında iletişim sürdürmenin artık fazla bir öneminin olmadığını düşünüp kendi kabuğuna çekilebilir. Sosyal çevreden uzak kalmasına yol açan böyle bir davranış ergenin kişiliğinin olgunlaşması noktasında eksiklik meydana getirir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu